To odmieni rynek kurierski. Polscy naukowcy stworzyli inteligentne paczki

Nadchodzi przyszłość przesyłek kurierskich. Naukowcy z Instytutu Sieci Badawczej Łukasiewicz opracowali system inteligentnych paczek, który będzie monitorował stan przesyłki, jej położenie oraz jest wielokrotnego użytku.

Nowy wymiar przesyłek kurierskich

Ile razy stan dostarczonej do nas przesyłki przez kuriera nie do końca spełniał nasze oczekiwania? Porozrywane, pogniecione i zmiażdżone pudełka to tylko początek długiej listy możliwych uszkodzeń. O tyle, o ile zamawiamy coś taniego i trudnego w zniszczeniu to pół biedy, gorzej, jak wysłana została do nas elektronika, szkło czy inne delikatne przedmioty.

Tutaj z pomocą przychodzą naukowcy z Instytutu Sieci Badawczej Łukasiewicz, którzy swoim produktem zrewolucjonizują rynek kurierski w Polsce. Inteligentne opakowanie na przesyłki jest pierwszym tego rodzaju w Polsce. Opracowanie tego systemu trwało 3 lata i wszystko wskazuje na to, że znajdzie on swoich zwolenników. 

Reklama

Projekt inteligentnych opakowań

Nad projektem pracowali specjaliści z trzech instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz, są to Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, Łódzki Instytut Technologiczny i Poznański Instytut Technologiczny, który jednocześnie kierował całym przedsięwzięciem. Inteligentne paczki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby były jak najbardziej komfortowe w użytkowaniu i transporcie. 

Produkt nazywa się E-pack. Wyglądem przypominają składane pudełko zamykane od góry, które w razie potrzeby można złożyć, aby zajmowało mniej miejsca. Wyposażone zostało w elektroniczną etykietę wykonaną z e-papieru oraz mały panel fotowoltaiczny umieszczony na jednej ze ścian bocznych. Jego wymiary dostosowane zostały do popularnych paczkomatów.  

Przyszłość przesyłek kurierskich

Opakowanie wyposażone zostało między innymi w akcelerometr, który ma za zadanie wykrywać wszelkie uszkodzenia czy przeciążenia produktu. E- pack posiada również szereg sensorów, które monitorują stan przesyłki w tym czujniki wilgotności i temperatury, dzięki czemu będziemy wiedzieli, czy nasza paczka nie uległa zalaniu.  

E-pack ma standardowe rozmiary, które mieszczą się w paczkomatach. Wyposażony został wewnątrz w specjalną siatkę, która chroni ładunek przed przemieszczaniem się, dzięki czemu nie musimy się martwić o dodatkowe wypełniacze luźnych przestrzeni. Co więcej, każda paczka zabezpieczona jest blokadą elektroniczną, która otwierana jest przy użyciu specjalnej aplikacji na smartfony.  

Nowoczesne opakowania mają wytrzymywać do 5 lat użytkowania. W związku z czym, po otrzymaniu naszej przesyłki będziemy musieli oddać E-pack kurierowi bądź odnieść go do paczkomatu lub innego punktu odbioru przesyłek. Jednocześnie będzie można dokonać w nim zwrotu przesyłki w razie nieudanego zakupu. Wszystko dzięki elektronicznym etykietom, które same się zmieniają po wybraniu funkcji zwrotu w aplikacji.  

Dzięki modułowej budowie będzie można łatwo je naprawiać bądź wymieniać uszkodzone elementy. Jednak musimy jeszcze poczekać na testy urządzenia na rynku, zanim zostanie wprowadzone do użytku powszechnego

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Paczki | zakupy online
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy