Politechnika Wrocławska uruchomiła innowacyjne laboratorium elektromobilności

Politechnika Wrocławska przy współpracy z LG Energy Solution Wrocław otworzyła Laboratorium Elektromobilności, czyli innowacyjne miejsce pozwalające na opracowywanie i testowanie nowoczesnych silników stosowanych w elektromobilności.

Politechnika Wrocławska przy współpracy z LG Energy Solution Wrocław otworzyła Laboratorium Elektromobilności, czyli innowacyjne miejsce pozwalające na opracowywanie i testowanie nowoczesnych silników stosowanych w elektromobilności.
Rośnie zainteresowanie firm pojazdami elektrycznymi. Politechnika Wrocławska kształci przyszłych ekspertów /123RF/PICSEL

Politechnika Wrocławska liderem elektromobilności

Politechnika Wrocławska pochwaliła się otwarciem planowanego od kilku lat Laboratorium Elektromobilności. Jego fundatorem jest firma LG Energy Solution Wrocław, która na mocy umowy ramowej z 2021 roku - będącej pokłosiem uruchomienia nowego kierunku "Elektromobilność" - przekazała na ten cel 600 tys. złotych.

Pozwoliło to na zakup specjalistycznego sprzętu, z którego będzie korzystać nie tylko 222 studentów wymienionego kierunku, ale także inni studenci oraz kadra naukowa. A mowa o pięciu stanowiskach badawczych, m.in. sterowania różnymi rodzajami napędów elektrycznych ze wszystkimi nowoczesnymi silnikami stosowanymi w elektromobilności. 

Reklama

Nie zabrakło też stanowiska z rowerami elektrycznymi, przekazanymi przez firmę ecobike, umożliwiającymi analizę pracy układu elektromechanicznego (warto pamiętać, że pod hasłem elektromobilność kryje się całokształt zagadnień związanych ze stosowaniem pojazdów z napędem elektrycznym).

"To rzecz na polskich uczelniach dotychczas niespotykana"

Jak dodaje dr inż. Maciej Skowron z Wydziału Elektrycznego, laboratorium pozwala "wyznaczyć poszczególne etapy przetwarzania energii. Unikatowym rozwiązaniem są stanowiska wyposażone w układy szybkiego prototypowania, dzięki którym studenci mogą projektować własne struktury sterowania silnikami prądu przemiennego i stałego w różnych konfiguracjach".

LG Energy Solution to światowy lider dostarczający zaawansowane baterie litowo-jonowe do pojazdów elektrycznych (EV), produktów IT i elektronarzędzi oraz do systemów magazynowania energii (ESS)

W 2016 roku w Biskupicach Podgórnych otworzył on LG Energy Solution Wrocław, czyli pierwsze i największe centrum produkcji baterii do samochodów elektrycznych w Europie. W zakładzie zajmującym powierzchnię około 100 hektarów znajduje się kilkadziesiąt nowoczesnych linii produkcyjnych, a ich obecna moc produkcyjna wynosi 70 GWh.

Firma od pewnego czasu chętnie współpracuje z ogólnopolskimi uczelniami i technicznymi szkołami średnimi. W tym roku uruchomiła np. program stażowy Charge The Future, w ramach którego studenci mieli możliwość odbycia 3-miesięcznego płatnego stażu pod okiem doświadczonego pracownika firmy LG Energy Solution Wrocław, stawiając tym samym pierwsze kroki na rynku pracy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: elektromobilność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy