Najszybszy pociąg na świecie jak błyskawica. Pędzi 600 km/h

Pociągi to świetny środek transportu. Niestety polskie realia przyzwyczaiły nas do opóźnień w standardzie. Co jednak jeśli mógłbyś przejechać pociągiem z jednego końca Polski na drugi w mniej niż dwie godziny? Oto lista ośmiu najszybszych pociągów świata, które są doskonałą alternatywą dla krótkich połączeń lotniczych.

Maglev. Najszybszy pociąg świata jeździ w Chinach

Maglev to najszybszy pociąg świata, którym od 2003 roku mogą poruszać się mieszkańcy Szanghaju. Ten transport jest nie tylko wyjątkowy ze względu na swoją szybkość. Pociąg nie korzysta z tradycyjnych stalowych kół i szyn, a jeździ z pomocą lewitacji magnetycznej.

Te szybkie pociągi oparte są na niemieckiej technologii. Transport osiąga maksymalną komercyjną prędkość 460 km/h. Dzięki temu może przewieźć ludzi z lotniska w Szanghaju do centrum miasta w 7,5 minuty. 

W ostatnim czasie jednak Chinom udało się opracować własne pociągi Maglev. Te są jeszcze szybsze, bo mogą osiągać aż do 600 km/h. W przyszłości ma powstać linia Maglev łącząca Szanghaj i Hangzhou.

Reklama

CR 400 Fuxing w Chinach. 1200 pasażerów w pociągu

To kolejny najszybszy pociąg na świecie, który znajduje się w Chinach. To połączenie technologii pochodzących z Europy i Japonii. Pociągi Fuxing jeżdżą z prędkością 350 km/h, jednakże mogą przemieszczać się jeszcze szybciej. W testach prędkości pojazd osiągnął aż 420 km/h.

Fuxing może pomieścić aż 1200 pasażerów. Podróż tym najszybszym pociągiem świata umila im nowoczesny wystrój i funkcje. CR 400 jeżdżą obecnie na trasach takich jak Pekin-Szanghaj-Hongkong i Pekin-Harbin.

Francuski TGV POS w gronie najszybszych pociągów

TGV POS to nie tylko jeden z najszybszych pociągów na świecie, ale także w Europie. Kursuje on głównie po Francji. Jednakże łączy również trzy kraje takie jak Francja, Niemcy i Szwajcaria. TGV POS w 2007 roku osiągnął prędkość aż 575 km/h.

Wynik ten był aż dwukrotnie wyższy od zaplanowanego. Dzięki temu trafił on na listę najszybszych pociągów świata. Regularnie kursują one jednak z prędkością około 320 km/h. Ta francuska technologia eksportowana jest do Korei Południowej, Tajwanu, Włoch czy Stanów Zjednoczonych.

ICE 3. Szybkie pociągi, które kursują w Niemczech

ICE 3 to bardzo znany najszybszy pociąg na świecie, który produkowany jest u naszych zachodnich sąsiadów. Pojazd ten nazywany jest “White Worm". Ma on aż 16 silników elektrycznych i aż 11 000 koni mechanicznych.

Czytaj także: Zmiany dla pasażerów pociągów na terenie całej Unii. Co się zmienia?

Dzięki takiej budowie ICE 3 osiąga prędkość aż 330 km/h. W testach prędkości natomiast maksymalnie jechał 368 km/h. Pociągi te kursują po całych Niemczech, a także poza ich granice. Niektóre linie łączą to państwo z miastami takimi jak Paryż, Amsterdam czy Bruksela.

JR East E5. Duża moc pociągów w Japonii

Pociągi JR East E5 są produkowane w Japonii, gdzie tę technologię opracowuje się od 1964 roku. Posiadają one aż 32 silniki elektryczne, a ich moc ma aż 12 900 koni mechanicznych. Dzięki temu mogą osiągać nawet do 320 km/h. Od 2011 roku te najszybsze pociągi na świecie wożą obywateli Japonii.

AVE S-103. Hiszpański pociąg miał światowy rekord prędkości

Hiszpańskie pociągi AVE S-103 są oparte na francuskiej technologii TGV. Od 1992 roku opracowywali oni własne szybkie pociągi. Taka komunikacja odmieniła podróże dalekobieżne w kraju. Wraz z rozwojem superszybkich pojazdów rozwijały się także sieci i połączenia międzymiastowe w Hiszpanii.

W 2006 roku pociąg S-103 osiągnął maksymalną prędkość 404 km/h. Tym samym ustalił ówczesny rekord świata. Obecnie komercyjnie pociągi te rozpędzają się do 310 km/h. Przewożą one pasażerów głównie po kraju. Takimi szybkimi pojazdami można się dostać m.in. z Madrytu do Malagi, Walencji, Sewilli czy Barcelony.

Pociąg KTX w Korei Południowej jest szybki i bardzo cichy

KTX to kolejna grupa pociągów, która została oparta na francuskiej technologii TGV. Od 2004 roku Korea Południowa rozpoczęła rozbudowywanie transportu kolejowego, który bardzo ułatwiał podróże w trudnym terenie.

W 2013 roku jeden z pociągów KTX pobił koreański rekord prędkości. Osiągnął wówczas prędkość 421 km/h. Obecnie komercyjnie kursują z szybkością 305 km/h. Te najszybsze pociągi na świecie niesamowicie dbają o komfort swoich pasażerów. Zawierają potrójne szyby, aby zredukować hałas czy uszczelnione ciśnieniowo kabiny. Jeżdżą one głównie po Korei Południowej.

Pociąg Trenitalia ETR1000. Nawet 400 km/h we Włoszech

Pociągi Trenitalia ETR1000 zostały wprowadzone na włoskie ziemie w 2017 roku. Te najszybszy pociągi łączą ze sobą Turyn, Mediolan i Wenecję. Mają one moc 10 000 koni mechanicznych. Z tego powodu mogą osiągać maksymalną szybkość 400 km/h.

Jednakże nie jeżdżą one aż tak szybko. Po Włoszech jednym z najszybszych pociągów świata można podróżować z prędkością 300 km/h. Może nim na raz podróżować ponad 450 osób, w 4 różnych klasach, standardowe, biznesowej, premium oraz executive.

Zobacz również:

Droga do nieba po torach. 9 najpiękniejszych tras kolejowych na świecie!

Wagon panoramiczny pojedzie z Przemyśla do Austrii. Jak kupić bilety?

Pociąg pojedzie z prędkością 1000 km/h? Pierwsze testy wypadły pomyślnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pociągi | kolej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy