Jak rozliczyć PIT przez Internet i szybko dostać zwrot podatku?

PIT za 2022 rok rozliczysz w Internecie. Od północy (15 lutego) można zalogować się do e-Urzędu Skarbowego, żeby złożyć roczne zeznanie podatkowe. Co musi zrobić podatnik, żeby wysłać PIT-28, PIT-36, PIT-37 albo PIT-38 do urzędu skarbowego? Z jakich ulg i odliczeń można będzie skorzystać w 2023 roku i kiedy dostaniesz zwrot nadpłaty?

Jakie rozliczenie PIT online?

Od 2019 roku podatnicy mogą korzystać z usługi Twój e-PIT. Dwa lata później została ona włączona do e-Urzędu Skarbowego, w którym  można załatwić sporo spraw podatkowych bez wychodzenia z domu.

W 2023 roku przez Internet można rozliczyć następujące deklaracje roczne PIT za 2022 rok:

Reklama
  • PIT 28 (rozliczenie podatkowe dla tych, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt ewidencjonowany).
  • PIT 36 (zeznanie roczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą według skali podatkowej)
  • PIT 37 (roczna deklaracja podatkowa dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej)
  • PIT 38 (rozliczenie podatkowe dochodów inwestycyjnych - giełda, fundusze).

Każde zeznanie roczne rządzi się osobnymi przepisami, dlatego warto wiedzieć jaki PIT złożyć w urzędzie skarbowym i co można odliczyć, żeby dostać zwrot podatku. 

Jak złożysz zeznanie podatkowe PIT przez internet?

Od środy (15 lutego) można już składać deklarację roczną online. Żeby wysłać rozliczenie PIT przez internet, koniecznie jest zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego. Jak to zrobić szybko i sprawnie? Jest kilka sposobów:

  1. Możesz wykorzystać profil zaufany
  2. Możesz wykorzystać e-dowód osobisty
  3. Możesz zalogować się wykorzystując bankowość internetową
  4. Możesz wykorzystać kod QRaplikację mObywatel
  5. Możesz skorzystać z danych autoryzujących. To PESEL lub NIP oraz kwota przychodu.

Po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego należy wybrać zakładkę Twój e-PIT, która na razie jest niedostępna. Będzie dostępna od północy 15 lutego.

Jak rozliczyć i wysłać PIT 37 albo PIT 38 przez internet?

Podatkowe deklaracje roczne można składać od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. Zdecydowana większość, bo czterech na pięciu Polaków (82 procent), do Urzędu Skarbowego wyśle PIT 37. Jak to zrobić?

Jeśli nie chcesz wprowadzać żadnych zmian w PIT 37, możesz zaakceptować zeznanie podatkowe przygotowane przez Ministerstwo Finansów albo nie robić nic. Wtedy 2 maja automatycznie zostaniesz rozliczony z podatku dochodowego.

Możesz też zmienić swoje zeznanie roczne PIT. Zostało ono przygotowane do indywidualnego rozliczenia, ale możesz go wyedytować i rozliczyć się wspólnie z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Każdy podatnik składający swój PIT 37 za poprzedni rok może też skorzystać z wielu ulg i odliczeń (od podatku lub od dochodu):

Przed złożeniem deklaracji PIT każdy może też przekazać 1,5 procent podatku na organizację pożytku publicznego.

Po tych wszystkich zmianach wystarczy zaakceptować i złożyć PIT online, a potem czekać na zwrot nadpłaty podatku (jeśli taki zostanie wyliczony). Co ważne, urząd skarbowy przekaże go na konto w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego.

Przygotowany formularz podatkowy PIT można też odrzucić, a potem wypełnić go samodzielnie przez Internet, wysłać pocztą albo złożyć deklarację roczną w urzędzie skarbowym.

Podobne zasady dotyczą rozliczeń rocznych PIT 38, choć w tym wypadku nie można skorzystać z wszystkich ulg i odliczeń (wyjątkiem jest odliczenie straty z lat ubiegłych i podatku zapłaconego za granicą).

Jak rozliczyć i złożyć PIT 36 albo PIT 28 przez internet?

Podobne zasady, jak w przypadku PIT 37, dotyczą rocznych rozliczeń podatkowych PIT 28 i PIT 36. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać o złożeniu zeznania online. Te deklaracje nie będą automatycznie zatwierdzone przez urząd skarbowy.

Trzeba też pamiętać, że na deklaracji rocznej PIT 28 nie jest możliwe wspólne rozliczenie z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Ryczałtowcy nie mogą też skorzystać z ulgi na dziecko.

Na zeznaniach PIT 28 i PIT 36 można natomiast skorzystać z pozostałych ulg i odliczeń (ulga termomodernizacyjna, darowizny, IKZE, wydatki na cele rehabilitacyjne).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT | rozliczenia PIT | PIT | PIT 36 | PIT 37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy