Gigant wkracza do Polski. Największa taka inwestycja w historii kraju

Portal gov.pl poinformował o zainicjowaniu największej technologicznej inwestycji w historii Polski. Na terenie województwa dolnośląskiego powstanie Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników firmy Intel. Inwestycja opiewać ma na kwotę prawie 20 miliardów złotych i jest to rekord jeżeli chodzi o technologie zagraniczne w naszym kraju.

Najnowsza inwestycja w Polsce

O wadze i znaczeniu łańcucha dostaw i produkcji półprzewodników nie trzeba nikogo przekonywać. Ostatnie lata, szczególnie realia pandemii COVID-19 pokazały, jak wiele trudności mogą mieć światowe rynki w sytuacji przerwania dostaw i połączeń logistycznych. Kluczowym okazuje się w takiej sytuacji odpowiednie przygotowanie na nieprzewidziane ewentualności.

Takim działaniem jest podejmowanie nowych inwestycji w miejscach mniej podatnych na szczególne okoliczności. Z tej okazji Ministerstwo Cyfryzacji wraz z premierem Mateuszem Morawieckim ogłosiło dziś plany powstania Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników. Inwestycja warta 4,6 miliarda dolarów zostanie przygotowana przez firmę Intel.

Gdzie powstanie inwestycja Intela?

Reklama

Rzeczony zakład zostanie wybudowany w miejscowości Miękinia na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej. Sama realizacja projektu zaoferuje 2 tysiące miejsc pracy. Mowa tylko o pracownikach wysoce wykwalifikowanych - poza tym zatrudnienie i kontrakty znajdą dostawcy i nie tylko.

Sama lokalizacja jest nieprzypadkowa. Położenie w Legnickiej Strefie Ekonomicznej gwarantuje bliskość ośrodków akademickich we Wrocławiu, jak i transfer osób z innych części kraju, a nawet Europy. Zdaniem rządzących, inwestycja ma szanse nie tylko wesprzeć bezpieczeństwo łańcucha dostaw, ale stanowić ogromne wsparcie dla technologicznego rozwoju Polski i wyraźne zaznaczenie naszego kraju na mapie współczesnych rozwiązań oferowanych przez gigantów rynków IT.

Współpraca z Niemcami i Irlandią

Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników firmy Intel będzie ściśle współpracował z podobnymi ośrodkami umiejscowionymi w Irlandii oraz w Niemczech. Stamtąd do Miękini trafiać będą wyprodukowane wafle krzemowe, gdzie podda się je procesom cięcia i testowania pojedynczych chipów. Następnie następować będzie integracja w ramach finalnych produktów.

Całość wpisuje się w strategię Unii Europejskiej. Wspólnota chce do 2030 roku odpowiadać za 20% światowej produkcji półprzewodników. Jedna inwestycja to z reguły dopiero początek. Można oczekiwać, że w niedalekiej przyszłości odpowiednie środowisko akademickie, technologiczne i biznesowe sprawią, że do Polski dotrą kolejni giganci chcący zainwestować tu swoje pieniądze.

Polecamy na Antyweb | Gigant zostawi miliardy w Polsce. Rząd pęka z dumy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Intel | Ministerstwo Cyfryzacji | inwestycja | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy