Boeing czy Airbus. Kto produkuje największy samolot pasażerski?

Boeing i Airbus to znani na całym świecie producenci samolotów. W ofercie obydwu firm znaleźć można wiele maszyn różnych rozmiarów. Oba przedsiębiorstwa odpowiadają też za stworzenie dwóch największych samolotów pasażerskich świata. O jakich modelach mowa?

Największe samoloty. Boeing i Airbus królują

Przyglądając się zestawieniom największych samolotów pasażerskich można odnieść wrażenie, że Boeing i Airbus kompletnie zdominowali rynek lotnictwa cywilnego. Jest to prawda, co widać po flotach poszczególnych przewoźników. Nie tylko Ryanair, Wizzair czy LOT korzystają z maszyn tych firm. Airbusy czy Boeingi latają w barwach przewoźników na całym świecie.

Reklama

Prawie wszyscy kojarzą oczywiście kultowe modele, jak Boeing 737 czy Airbus A320. A co z największymi samolotami stworzonymi do przewozu pasażerów? Wspomnieni wyżej producenci mają w swojej ofercie również istnych powietrznych gigantów, zdolnych do pomieszczenia setek pasażerów. Zwycięzca pojedynku może być oczywiście tylko jeden, dlatego porównajmy oba największe modele.

Największy Boeing, czyli 747-8

Produkowany od 2010 do 2017 roku Boeing 747-8 to największy samolot pasażerski w ofercie amerykańskiego producenta. Przedstawiciel szerokokadłubowej klasy maszyn może pomieścić nawet 605 osób, a do dziś znalazł zastosowanie w kilku popularnych liniach lotniczych na całym świecie, m.in. w niemieckiej Lufthansie, Air China, Korean Air czy Qatar Airways.

Boeing 747-8 - dane techniczne:

  • Długość: 76,3 m;
  • Wysokość: 19,4 m;
  • Rozpiętość: 68,5 m;
  • Silnik: General Electric GEnx-2B67;
  • Ciąg: 296 kN;
  • Masa własna: 211 700 kg;
  • Maksymalna masa startowa: 442 250 kg;
  • Pułap: 13 100 m;

Zależnie od konfiguracji zmienia się liczba pasażerów, dla których dostępne jest miejsce. W przypadku zastosowania systemu 3 klas, Boeing 747-8 zabierze na pokład przynajmniej 362 pasażerów. Liczba ta znacznie wzrasta w przypadku zastosowania konfiguracji tylko 1 klasy. Maksymalny zasięg samolotu to 14 815 kilometrów. Tym, co wyróżniało go na tle konkurencji spod znaku Airbusa była... oszczędność.

Tak przynajmniej twierdził Boeing informując, że dzięki zastosowanym materiałom koszt lotu na jednego pasażera jest mniejszy o 11% względem modelu A380. Mniejsze zużycie paliwa wpływało też na mniejszą emisję dwutlenku węgla - aż o 16%.

Co ciekawe, powstała też transportowa wersja samolotu, czyli 747-8F. Samolot został zakupiony przez m.in. Cargolux, UPS Airlines, Qatar Airways Cargo czy Atlas Air. Ładowność wynosi 140 000 kg przy zasięgu 8130 kilometrów.

Największy samolot pasażerski - Airbus A380-800

Przedstawiony wyżej Boeing jest ogromny, ale co powiecie na jeszcze większy samolot? Airbus A380 został wyprodukowany dzięki współpracy międzynarodowej i jest największym samolotem pasażerskim na świecie. Góruje nie tylko nad Boeingiem, ale również innymi modelami przeznaczonymi do przewozu osób. W największej dostępnej konfiguracji jest w stanie pomieścić na pokładzie aż 853 osoby - ponad 200 więcej, niż w przypadku Boeinga.

Jest to zasługa m.in. specjalnej konstrukcji piętowej. O ile 747-8 również posiada wyższy poziom, to nie został on pociągnięty na całej długości. Taka sytuacja ma jednak miejsce w Airbusie, dzięki temu na pokładzie znaleziono sporo dodatkowej przestrzeni.

Airbus A380-800 - dane techniczne:

  • Długość: 73 m;
  • Wysokość: 24,1 m;
  • Rozpiętość: 79,8 m;
  • Silnik: cztery silniki turbowentylatorowe Rolls-Royce Trent 900 lub Engine Alliance GP7000
  • Ciąg: 356 kN każdy;
  • Masa własna: 276 000 kg;
  • Maksymalna masa startowa: 575 000 kg;
  • Pułap: 13 144 m;

A380-800 był produkowany w latach 2007-2021, a w tym czasie na rynek trafiło 251 egzemplarzy. Samolot ten znalazł nabywców w postaci różnych linii lotniczych, m.in. Air France, British Airways, Emirates, Qantas czy Lufthansa.  Przy standardowym podziale na 3 klasy, w samolocie mieści się 555 osób, natomiast szczytowa liczba 853 miejsc osiągana jest w przypadku zastosowania podziału na 1 klasę.

Samolot jest w stanie osiągnąć zasięg na poziomie 15 200 kilometrów, dlatego również w tym aspekcie góruje nad omawianym wcześniej Boeingiem. Po latach produkcji (mimo wielu zalet maszyny) zrezygnowano z dostarczania kolejnych egzemplarzy. Zadecydował o tym czynnik ekonomiczny, a konkretniej coraz mniejsza opłacalność.

Największy samolot świata - góruje nad resztą

Zarówno Airbus jak i Boeing mogą pochwalić się największymi samolotami pasażerskimi. Nie są to jednak największe samoloty w ogóle, ponieważ tak się składa, że na świecie powstały inne, większe maszyny. W tym wypadku chodzi o transportowce.

Bardzo znanym największym samolotem jest An-225 Mrija, czyli sześciosilnikowy samolot transportowy wyprodukowany jeszcze w XX wieku. To właśnie on uległ zniszczeniu w 2022 roku na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę, o czym pisaliśmy tutaj.

Co ciekawe, w historii pojawiła się jeszcze większa maszyna. Mowa o Hughes H-4 Hercules, czyli amerykańskim połączeniu samolotu transportowego i łodzi. Dokonano tylko jednego oblotu i zrezygnowano z dalszej eksploatacji projektu jeszcze w 1947 roku. Samolot był krótszy od An-225, ale miał większą rozpiętość skrzydeł i mniejszą wagę - to wynikało z drewnianej konstrukcji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Boeing | Airbus | samolot | lotnictwo | Airbus A320 | Boeing 737
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama