Reklama

Ziemię minęła asteroida z platyny warta biliony dolarów

Obok naszej planety przeleciało wyjątkowo "cenne" ciało niebieskie. Była to asteroida 2011 UW158, która zawiera w swoim składzie platynę. Wartość rzadkiego metalu, który prawdopodobnie się tam znajduje może wynosić nawet 5,4 bilionów dolarów.

Asteroida znalazła się mniej więcej 2,4 miliona km od Ziemi, a to tylko sześciokrotnie dalej niż średnia odległość z naszej planety na Księżyc. W warunkach astronomicznych to bardzo blisko. 2011 UW158 ma wydłużony kształt przypominający nieco orzech i bardzo szybko się obraca. Wielkość tego obiektu wynosi szacunkowo ok. 600 na 300 metrów. Nic nie wiadomo o tym, aby obiekt ten mógł stać się kiedyś zagrożeniem dla Ziemi.
 
Według amerykańskich naukowców, asteroida 2011 UW158 zawiera pierwiastki bardzo cenne na Ziemi. Samej tylko platyny może być tam maksymalnie sto milionów ton. Łączna przybliżona wartość tej asteroidy, według wstępnych szacunków wynosi od 300 mld do 5,4 bilionów dolarów.
 
Obiekt taki jak 2011 UW158 to zatem wymarzony cel dla amerykańskiej firmy Planetary Resources, która od kilku lat przygotowuje się do pozyskiwania metali szlachetnych z przelatujących w naszej okolicy asteroid. Nie jest to tylko mrzonka, bo firma zbudowała już kilka testowych statków kosmicznych. Jeden został utracony wraz z rakietą Antares, która eksplodowała w październiku 2014 roku. Kolejny pojazd, Arkyd 3 Reflight, został już jednak przetransportowany na Międzynarodową Stację Kosmiczną i umieszczony na orbicie, gdzie przechodzi testy awioniki, systemów kontrolnych i oprogramowania koniecznego do komercyjnego górnictwa kosmicznego.

Zmianynaziemi.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: asteroida

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje