Reklama

Zanieczyszczenie powietrza groźne nie tylko na terenach miejskich

​Zanieczyszczenie powietrza to cichy zabójca na całym świecie. Obecnie 9 na 10 osób oddycha powietrzem zawierającym wysoki poziom zanieczyszczeń, co przekłada się na więcej zgonów niż wojny, przemoc czy wiele chorób.

Nowa analiza globalnej jakości powietrza w latach 2010-2016 wykazała, że ponad połowa światowej populacji była narażona na wzrost stężenia drobnych cząstek stałych, które mogą przedostawać się do płuc, a nawet krwioobiegu, powodując różnego rodzaju problemy zdrowotne. Chociaż od tego czasu poczyniono pewne postępy, wcale nie jest znacznie lepiej.

- Chociaż długoterminowa polityka mająca na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza okazała się skuteczna w wielu regionach, zwłaszcza w Europie i Stanach Zjednoczonych, wciąż istnieją regiony o niebezpiecznie wysokim poziomie zanieczyszczeń powietrza, niektóre nawet pięciokrotnie większe niż wytyczne WHO - powiedział Gavin Shaddick z Uniwersytetu w Exeter.

Często, gdy myślimy o zanieczyszczeniu powietrza, wyobrażamy sobie miasto pełne smogu, ale nowe odkrycia sugerują, że obszary miejskie i wiejskie stoją w obliczu niebezpiecznego poziomu drobnych cząstek stałych.

Wykorzystując dane satelitarne i naziemne, zbadano trendy w globalnej, krajowej i regionalnej jakości powietrza w ciągu siedmiu lat na tle wysiłków związanych z dążeniem do czystego powietrza. Na obszarach wiejskich w Azji Środkowej i Południowej stwierdzono, że populacyjne stężenia drobnych cząstek stałych wzrosły o około 11 procent. W Indiach, gdzie prawie 70 proc. ludności mieszka na obszarach wiejskich, powoduje to rosnący kryzys zdrowotny.

Reklama

- Problem i potrzeba rozwiązań nie ograniczają się do miast. Na całym świecie ogromna większość ludzi mieszkających na obszarach wiejskich jest również narażona na poziomy powyżej norm - powiedział Gavin Shaddick.

To samo można powiedzieć w częściach Afryki Północnej i Subsaharyjskiej, gdzie tereny o mniejszej gęstości zaludnienia mogą być bardziej zagrożone. Przyczyną tego jest kurz i burze piaskowe wzmagające gwałtownie zmieniający się klimat - niebezpieczeństwo, na które dopiero niedawno zaczęliśmy zwracać uwagę.

Próby ograniczenia zanieczyszczenia powietrza powinny zatem koncentrować się nie tylko na miastach, ale na całej planecie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje