Reklama

Wymieranie raf koralowych zagraża ludziom

​Wymieranie raf koralowych, które giną w efekcie zanieczyszczenia środowiska, połowu ryb i zmian klimatycznych, zagraża życiu milionów ludzi.

Zespół naukowców z University of Queensland pod kierownictwem Alice Rogers przeprowadził badania w Exuma Cays Land i Sea Park, które są uważane za jedne z najlepiej chronionych obszarów na Karaibach.

- Badaliśmy rafy koralowe na Karaibach, gdzie wiele osób żyje z połowów ryb, co zapewnia im wyżywienie i zarobek. Pogarszający się stan raf koralowych może prowadzić do zmniejszenia połowów, a co za tym idzie do obniżenia jakości życia tych ludzi - powiedziała Alice Rogers.

Rafa koralowa zapewnia schronienie wielu małym rybom i innym organizmom, którymi żywią się duże ryby. Gdy rafa całkowicie umrze, dochodzi na niej do trzykrotnego zmniejszenia liczby dużych ryb, co z kolei odbija się negatywnie na wielkości połowów.

Ludzie mogą zapobiec wymieraniu raf. Krokiem, który można szybko podjąć jest rezygnacja z połowu ryb skarusowatych, które chronią rafy przed zarastaniem algami.

Dowiedz się więcej na temat: rafa koralowa | karaiby | ryby

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje