Wizja "awatarów" coraz bardziej realna

​Naukowcy wykorzystali mózg jednej małpy do sterowania ruchami drugiej. Wizja znana z filmu "Avatar" staje się coraz bardziej realna...

Zespół naukowców z Harvard Medical School wszczepił do mózgu jednej małpy (określanej jako "pan") chip odczytujący aktywność do 100 neuronów jednocześnie. Podczas treningu sparowano konkretne ruchy zwierzęcia ze wzorami aktywności neuronalnej. Drugie ze zwierząt nazywane "awatarem" otrzymało implant składający się z 36 elektrod umieszczonych wzdłuż rdzenia kręgowego.

Po tak przygotowanych małpach, przeprowadzono test polegający na doprowadzeniu kursorem do celu na ekranie monitora. Cały trik polegał na tym, że to "awatar" trzymał kontroler, a "pan" poruszał jego ręką. W 98 proc. przypadków udawało się to bezbłędnie.

Przeprowadzony eksperyment jest zatem pierwszym w historii przypadkiem, gdy jedno zwierzę przejęło kontrolę nad drugim. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości uda się tę technologię wykorzystać do odzyskiwania władzy nad ciałem sparaliżowanych osób lub stworzenia protez sterowanych myślami.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: implant mózgu | Mózg | Neurologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy