Reklama

WiFi szybsze o 700 proc. - to możliwe

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Wirginii opracowali program, który zwiększa przepustowość WiFi nawet o 700 proc.


Bezprzewodowy internet zapewnia nam darmowy dostęp do sieci w domu, miejscach pracy, kawiarniach czy na lotniskach. Niestety, w takich miejscach często zawodzi jego przepustowość. Dzieje się tak, kiedy zbyt wielu użytkowników stara się wysłać dane z wykorzystaniem jednego kanału lub kiedy przyznany jest priorytet. Wówczas tworzy się swego rodzaju kolejka, korek, który spowalnia ruch - dokładnie tak, jak to ma miejsce na drodze. Lekarstwem na sytuacje tego typu ma być WiFox - oprogramowanie napisane przez pracowników naukowych jednej z amerykańskich uczelni.

Reklama

Zadanie WiFox polega na stałym monitorowaniu kanału WiFi i przyznawanie priorytetów. Za kryterium będzie jednak brana ilość zaległych, czyli niewysłanych danych. Im będzie ich więcej, tym wyższy zostanie przyznany priorytet. Nawiązując do sytuacji na drodze - program działa jak policjant, który kieruje ruchem na skrzyżowaniu z wyłączoną sygnalizacją.

Zespól badaczy przetestował program na własnej sieci WiFi, mogącej obsłużyć maksymalnie 45 użytkowników. Okazało się, że im więcej osób korzystało z łącza, tym bardziej wzrastała jego przepustowość. W ten sposób wydajność rzędu 400 proc. otrzymano przy 25, a 700 proc. przy 45 użytkownikach. WiFi które nie wykorzystuje oprogramowania WiFox, odpowiada na żądania użytkowników ponad cztery razy wolniej.

- Jedną z najbardziej pozytywnych rzeczy dotyczących WiFox jest to, że może być wprowadzona jako zwykła aktualizacja oprogramowania do istniejących już sieci WiFi - komentuje Arpit Gupta, jeden z autorów pracy poświęconej WiFox.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje