Wielki Zderzacz Hadronów wykonał kolizje z rekordową mocą

Po długiej przerwie i renowacji, fizycy przygotowują do dalszej pracy Wielki Zderzacz Hadronów, czyli największy na świecie akcelerator cząstek. Maszyna zderzała cząsteczki z rekordową mocą 13 teraelektronowoltów. Były to jedynie testowe kolizje, które wykonuje się w celu kalibracji urządzeń. Dzięki temu cząsteczki nie będą podążały na brzegach wiązki poza percepcją urządzeń.

Kluczowe w osiągnięciu sukcesu tej operacji jest właściwe ustalenie kolimatora. Testy są konieczne, aby zespół obsługujący akcelerator był w stanie ocenić czy magnesy LHC i zamontowane weń czujniki są w pełni chronione.
 
Testy były kontynuowane a protony zderzały się ze sobą przez kilka kolejnych godzin. Zespół odpowiadający za operowanie akceleratorem LHC monitorował jakość wiązki. Planowane są również optymalizacje obecnej konfiguracji urządzenia.

Reklama

Te ostatnie testy są bardzo istotne dla powodzenia eksperymentów, które zaplanowano w ramach działających detektorów cząstek. Są to między innymi projekty ALICE, ATLAS, CMS czy LHCb. Zderzenia na dużą skalę zaczną się w połowie czerwca bieżącego roku.

Tylkonauka.pl
Dowiedz się więcej na temat: wielki Zderzacz Hadronów | LHC

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje