Reklama

Wielką Rafę Koralową czeka marny los

​Kolejna zła wiadomość dotycząca Wielkiej Rafy Koralowej. Według najnowszych doniesień naukowców, utraciła ona zdolności do odradzania się.

Biolodzy morscy wciąż mają nadzieję, że uda się uratować najcenniejsze rafy na świecie, ale statystyka nie jest tak optymistyczna. Eksperci uważają, że większość raf koralowych jest skazana na zagładę w ciągu najbliższych dekad.

Wielka Rafa Koralowa jest największym systemem raf koralowych na świecie i powinna być odporna na wszelkie ludzkie działania. Niestety, czas powrotu do normy rafy zwiększył się aż sześciokrotnie.

- Po raz pierwszy zaobserwowaliśmy tak duży spadek zdolności regeneracji raf koralowych - powiedział dr Juan Ortiz, główny autor badań.

Taki obrót spraw to konsekwencja współoddziaływania różnych czynników, takich jak katastrofalne cyklony, pogarszająca się jakość wód i globalne ocieplenie.  - Nasze badania pokazują, że odradzanie się raf koralowych jest upośledzane przez złą jakość wód. Jeżeli poprawimy jakość wód, możemy zregenerować część raf - powiedział prof. Peter Mumba, inny z naukowców biorących udział w badaniach.

Reklama

Według najnowszych szacunków, Wielka Rafa Koralowa daje zatrudnienie ok. 64 000 osób w wielu miejscach związanych z turystyką - od sklepów przez hotele aż po restauracje.

Wielka Rafa Koralowa doświadczyła w przeszłości pięciu epizodów, w których niemal całkowicie wymarła.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: wielka rafa koralowa | koralowce | globalne ocieplenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje