W układzie okresowym znajdzie się oficjalnie nowy, 113. pierwiastek

Od ponad dekady trwała swoista rywalizacja między naukowcami z Japonii i rosyjsko-amerykańskim zespołem specjalistów, starających się stworzyć w warunkach laboratoryjnych nowy pierwiastek, który powinien się znaleźć na 113. miejscu w układzie okresowym pierwiastków Mendelejewa. Najprawdopodobniej pierwszeństwo w nazwaniu go uzyskają naukowcy z japońskiego Instytutu Riken.

Gdyby rzeczywiście się tak stało, byłby to pierwszy przypadek w historii, w którym uznano oficjalnie odkrycie pierwiastka przez zespół azjatyckich naukowców. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że na pierwszy ślad syntetycznego pierwiastka 113. natrafili uczeni amerykańscy i rosyjscy i to już w 2003 roku. Od tego czasu funkcjonuje on pod tymczasową nazwą ununtrium, ale w Instytucie Riken, w 2012 roku, również udało się go pozyskać i zebrano dane, które są uważane za potwierdzenie tego faktu w dużo większym stopniu niż te wcześniejsze.
 
Oficjalne ogłoszenie nazwy nowego pierwiastka w tabeli okresowej ma się odbyć pod koniec stycznia. Jeśli to japońscy naukowcy zostaną uznani za jego twórców, uzyskają oni przywilej do nazwania go. Nowy pierwiastek ma jądro, w którym znajduje się 113 protonów.

Reklama

Zespół naukowców z Instytutu Riken, który odpowiada za to odkrycie był kierowany przez profesora Kosuke Morita, obecnie pracownika Kyushu University. Pierwiastek znajdujący się na pozycji 113. został pozyskany poprzez kolizje cynku z bizmutem.

Zmianynaziemi.pl
Dowiedz się więcej na temat: układ okresowy | pierwiastki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy