Układ podwójny brązowych karłów niedaleko Ziemi

Astronomom udało się odkryć dwa brązowe karły w układzie, znajdujące się zaledwie 6,52 roku świetlnego od Układu Słonecznego. System nazywa się WISE 1049-5319 i został odkryty dzięki misji WISE.

Teleskop kosmiczny WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) pomiędzy grudniem 2009 roku a lutym 2011 roku obserwował niebo na paśmie podczerwieni przy użyciu 40 cm teleskopu. Dzięki misji WISE odkryto wiele małych i słabych obiektów w naszym Układzie Słonecznym, w tym pierwszą trojańską planetoidę Ziemi. Odkryto także pierwszego chłodnego brązowego karła typu Y.

Do listy odkryć tej misji teraz można doliczyć także układ WISE 1049-5319, znajdujący się zaledwie 6,52 roku świetlnego od Układu Słonecznego. Jest to trzeci nam najbliższy układ gwiazd lub gwiazda - po Alfa Centauri (trzy gwiazdy, 4,24-4,36 roku świetlnego od nas) i Gwieździe Barnarda (czerwony karzeł, 5,96 roku świetlnego od nas). Jest to pierwsze takie odkrycie "w bezpośrednim sąsiedztwie" Układu Słonecznego od 1916 roku.

Co wiemy o WISE 1049-5319? Jest to układ podwójny, składający się z dwóch słabych brązowych karłów. Znajduje się on w gwiazdozbiorze Żagla (południowe niebo) - główny jego składnik jest typu gwiazdowego L8 a drugi typu L9 lub T1. Okres obiegu wynosi około 25 lat. Zaraz po odkryciu WISE 1049-5319 został sfotografowany przez naziemne obserwatorium Gemini, dzięki któremu udało się rozdzielić oba składniki tego układu.

Odkrycie WISE 1049-5319 pokazuje jak mało jeszcze wiemy o naszym "gwiezdnym sąsiedztwie". Nie tak dawno temu ogłoszono, że wokół jednego ze składników Alfa Centauri krąży obiekt planetarny. Te dwa odkrycia sugerują, że w bezpośrednim otoczeniu Układu Słonecznego może ukrywać się jeszcze wiele małych i słabych obiektów - zarówno brązowych karłów, jak i planet pozasłonecznych.

WISE 1049-5319 z pewnością będzie teraz celem wielu obserwacji astronomicznych.

Źródło (NASA)

Krzysztof Kanawka

Reklama

Źródło informacji

Kosmonauta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy