Tempo globalnego ocieplenia rośnie

​Świat stoi w obliczu poważnego zagrożenia. Niebawem tempo globalnego ocieplenia będzie wyższa niż średnia zmian z ostatniego tysiąca lat.

Dane historyczne wskazują, że przez ostatnie 1000 lat podczas każdej z dekad średnie temperatury oscylowały w granicach +/- 0,1 o C. Zmiana nastąpiła ok. 40 lat temu, gdyż od tego momentu każde dziesięciolecie było średnio o 0,2 o C cieplejsze od poprzedniego. To wciąż wynik w normie, ale mało brakuje do przekroczenia barier, więc należy być czujnym.

Jeżeli emisja gazów cieplarnianych wciąż będzie na tak wysokim poziomie jak obecnie, przed rokiem 2020 tempo średniego wzrostu temperatury będzie najwyższe od nawet 2000 lat. A to spowoduje wzrost ocieplenia o 0,4 o C na dekadę i pozostanie na tak wysokim poziomie co najmniej do 2100 r.

Półkula północna będzie pierwszym regionem, który odczuje wpływ globalnego ocieplenia. Arktyka, która jest obecnie najszybciej ocieplającym się obszarem Ziemi, a przed rokiem 2040 będzie ocieplać się średnio o 0,6 o C na dekadę. W Ameryce Północnej i Europie zmiany będą delikatniejsze, ale i tak na tyle wysokie, by osiągnąć równowagę temperaturową.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: globalne ocieplenie | gazy cieplarniane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy