Reklama

Szokujące odkrycie - neandertalczycy tworzyli sztukę

Głęboko w trzech jaskiniach na Półwyspie Iberyjskim, odkryto rysunki prawdopodobnie stworzone przez neandertalczyków.

Naukowcy przez długi czas zakładali, że rysunki zostały stworzone przez naszych bezpośrednich przodków po tym jak pojawili się oni w Europie około 40 000 lat temu. Najnowsze badania sugerują, że rysunki zawierające postacie zwierząt, nieregularne kształty i wzory, są znacznie starsze. Oznacza to, że zostały one prawdopodobnie stworzone przez neandertalczyków.

- Nasze badania pokazują, że rysunki, które znaleźliśmy w tych trzech hiszpańskich jaskiniach są znacznie starsze, niż do tej pory sądziliśmy. Datowane na około 64 000 lat przekraczają najwcześniejsze ślady współczesnych ludzi w Europie o ponad 20 000 lat. Sztuka ta musiała być dziełem neandertalczyków - powiedział Alistair Pike z Uniwersytetu w Southampton.

Jeżeli odkrycie zostanie potwierdzone, będzie miało ogromne implikacje dla całej nauki. Do tej pory sztukę neandertalczyków określano mianem prostej i elementarnej. Nowe badania kwestionują to pojęcie. Oznaczałoby bowiem, że neandertalczycy byli umysłowo zdolni do tworzenia symbolicznych dzieł sztuki. Sugeruje to, że niektóre aspekty kognitywne, które przypisywano jedynie ludziom, w rzeczywistości były dzielone z naszymi europejskimi kuzynami.

Potwierdzenie, że to neandertalczycy stworzyli rysunki w hiszpańskich jaskiniach jest równoznaczne z poddaniem w wątpliwość pochodzenia wszystkich późniejszych malowideł. Od dawna zakłada się, że wszelkie rysunki sprzed 40 000 lat muszą pochodzić od Homo sapiens, bo żaden inny gatunek człowiekowatych nie był w stanie ich stworzyć. Wiele wskazuje jednak, że neandertalczycy byli do tego zdolni.

Najnowsze rewelacje sugerują, że neandertalczycy mogli tworzyć proste dzieła sztuki już 115 000 lat temu.

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Neandertalczycy | paleontologia | hominin | sztuka | malowidła

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje