Stworzono najszybszego nanobota na świecie

​Z nanotechnologią wiąże się ogromne nadzieje na przyszłość. Nic dziwnego, że naukowcy starają się odważnie rozwijać tę dziedzinę wiedzy. Teraz udało się im stworzyć nano łódź podwodną zbudowaną z 244 atomów.

Zespół naukowców z Rice University pod kierownictwem chemika Jamesa Toura, stworzył nietypowy "okręt podwodny", który ma tylko 10 nm długości, a do przemieszczania potrzebuje światła UV. Nanobot porusza się z zawrotną prędkością 2,5 cm/s. To najszybciej poruszający się obiekt w płynie na świecie.

Nanookręt jest napędzany czymś na kształt wici, które służą bakteriom do poruszania się. Jak na razie naukowcy są w stanie wprawić okręt w ruch, ale nie potrafią sprawić, by zmienił on kierunek poruszania się. Zespół Toura ma nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będzie to możliwe.

- To dopiero pierwszy krok, co udowadnia stworzony przez nas koncept. Teraz musimy przeanalizować wszystkie możliwości i znaleźć potencjalne zastosowania aplikacji - powiedział Victor Garcia-Lopez.

Obiekty takie jak nanookręt mogą zostać przystosowane do dostarczania leków lub innych związków chemicznych do konkretnych rejonów organizmu.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nanotechnologia | nanoboty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy