Stworzono materiał jeszcze lepszy od grafenu

​Od momentu odkrycia grafenu, naukowcy z całego świata poszukują substancji o podobnych właściwościach. Teraz zespół uczonych z MIT i Harvardu opracował nowy dwuwymiarowy materiał stanowiący połączenie niklu i związku o nazwie HITP.

Poszukiwanie alternatywy dla grafenu jest o tyle istotne, że materiał ten nie ma pasma wzbronionego. To szerokość pasma wzbronionego decyduje czy materiał ma własności półprzewodnika, czy izolatora. W przewodnikach pasmo to nie występuje. Z tego powodu do tej pory nie udało się wykorzystać grafenu w praktyce. Bez obecności pasma wzbronionego, grafenowych urządzeń elektronicznych nie da się wyłączyć.

Nowo opracowany materiał ma podobną charakterystykę do grafenu, ma użyteczne pasmo wzbronione, a poza tym samoistnie organizuje się w różne struktury. Ni3(HITP)2, podobnie jak grafen, ma strukturę plastra miodu. Przy wytwarzaniu kilku warstw tego materiału, automatycznie układają się one dokładnie na sobie, a wszystkie obecne w strukturze otwory mają identyczną średnicę wynoszącą ok. 2 nm.

Podobne materiały hybrydowe z materii organicznej i nieorganicznej w przyszłości mogą zostać wykorzystane do budowy zaawansowanej elektroniki i wydajnych ogniw fotowoltaicznych.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grafen | elektronika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy