Reklama

Roboty zabiorą nam pracę

Nadchodzą roboty. Autonomiczne samochody, roboty hotelowe i mnóstwo innych projektów wykorzystujących zautomatyzowane maszyny to nie wizja odległej przyszłości. To świat, który już widać na horyzoncie. Jak się na niego zapatruje Elon Musk?

Elon Musk, charyzmatyczny CEO firm Tesla i SpaceX, przewiduje, że obecny rozwój sztucznej inteligencji (AI) może spowodować drastyczne zmiany w naszym społeczeństwie. Ludzkość musi być gotowa na utratę miejsc pracy na rzecz bardziej zaawansowanych maszyn.

- Myślę, że jest duża szansa, że zrezygnujemy z bezwarunkowego dochodu podstawowego ze względu na automatyzację. Ludzie będą mieć więcej czasu na inne, bardziej skomplikowane, bardziej interesujące rzeczy. Na pewno będą mieć więcej czasu wolnego. A później będziemy musieli zweryfikować, jak zintegrować z naszym światem zaawansowaną AI - powiedział Elon Musk.

Świat, w którym roboty są obecne w naszym życiu, jest naprawdę blisko. Musk wyznał, że chce, by w przyszłym roku samochody marki Tesla stały się w pełni autonomiczne. Będzie to miało wpływ na rozwój AI w innych obszarach, m.in. do stworzenia lepszych robotów chirurgicznych, a nawet do ułatwienia pracy dziennikarzom.

W związku z szybkim rozwojem sztucznej inteligencji pojawia się jednak poważne zagrożenie. Jeżeli w końcu roboty staną się tak doskonałe, że wykonają za nas wiele zadań, co będą mieli do robienia ludzie?

- Myślę, że musielibyśmy żyć w symbiozie z cyfrową superinteligencją. Ale to bardzo angażujący problem, wymagający licznych dyskusji - dodał Musk.

Reklama

Elon Musk wypowiedział się o sztucznej inteligencji przy okazji ostatniego wywiadu dla CNBC.

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: sztuczna inteligencja | Elon Musk | roboty | Amnesty International

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje