Reklama

Roboty niczym ludzie

​Amerykańska firma Hanson Robotics słynie z produkcji inteligentnego oprogramowania i robotów, które z wyglądu bardzo przypominają człowieka - potrafią odpowiadać na pytania i realistycznie reagować na różne sytuacje. Jeden z humanoidów został niedawno zaprezentowany w Hong Kongu na wystawie elektroniki AsiaWorld Expo.

Robot Han zachowuje się niczym człowiek. Twórcy zadbali o każdy szczegół - skóra jest bardzo realistyczna i posiada zmarszczki. Oczywiście gdy maszyna rusza ustami, oczami i głową od razu widać, że mamy do czynienia tylko z robotem, choć specjaliści i tak dokonali znacznych postępów, a z czasem te różnice będą prawdopodobnie coraz słabiej dostrzegalne.

Reklama

Robot ten potrafi rozpoznawać i odpowiednio reagować na mimikę twarzy człowieka, zachowując się przy tym bardzo naturalnie, co widać na powyższym nagraniu. Firma Hanson Robotics posiada na swoim koncie wiele innych humanoidów, które wyglądają równie realistycznie. Jednym z nich jest robot Bina-48.

Trzecim robotem, który opracowywany jest już od lat, to Diego-san. Z twarzy przypomina on małe dziecko a jego oprogramowanie pozwala mu dodatkowo uczyć się od ludzi. Również w tym przypadku humanoid idealnie naśladuje mimikę twarzy człowieka - uśmiecha się, jest smutny, wystraszony lub zły.

Ostatnią maszyną, o której warto wspomnieć jest Albert Einstein Hubo - jego nazwa mówi już sama za siebie. Ten robot jest unikalny na swój sposób - przypomina znanego nam naukowca, jego głowa jest napędzana wyłącznie bateriami a po zamontowaniu jej do ciała robota potrafi samodzielnie chodzić.

Tylkonauka.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: roboty | sztuczna inteligencja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje