Reaktory fuzyjne wkrótce zastąpią elektrownie atomowe

​Reaktory fuzyjne staną się ekonomicznie opłacalnym sposobem pozyskiwania energii w ciągu kilku najbliższych dekad. Dlatego już teraz powinno się zacząć wdrażać plany zastąpienia elektrowni atomowych elektrowniami fuzyjnymi.

Zespół naukowców z Durham University i Culham Centre for Fusion Energy przeanalizował ekonomiczną stronę energii fuzyjnej. Z ich obliczeń wynika, że w niedalekiej przyszłości koszty pozyskania energii z reaktora fuzyjnego będą identyczne jak z reaktora jądrowego.

- Musieliśmy dokonać pewnych założeń, ale przewidujemy, że koszty energii z fuzji jądrowej nie będą znacznie wyższe niż tej z rozpadu atomowego - powiedział Damian Hampshire, jeden z autorów badań.

To reaktory fuzyjne mogą stać się źródłem taniej energii, a przy tym wyraźnie obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Warto zaznaczyć, że reaktory fuzyjne praktycznie nie produkują odpadów radioaktywnych. Co więcej, w reaktorach takich nie można wytwarzać pierwiastków do produkcji broni atomowej.

Naukowcy mają nadzieję, że analizy takie jak ta przeprowadzona przez nich przekonają zarówno polityków, jak i prywatnych inwestorów do intensyfikacji planów przejścia na energię fuzyjną.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fuzja jądrowa | energia atomowa | Elektrownia jądrowa | energetyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy