Reklama

Prędzej porozumiemy się z maszynami niż z kosmitami

Cały czas naukowcy poszukują inteligentnych form życia poza Ziemią, a tymczasem pierwsze ślady "obcych" możemy odnaleźć na naszej planecie. Chodzi o maszyny obdarzone sztuczną inteligencją.

Wiele zespołów badawczych na całym świecie pracuje nad rozwojem sztucznej inteligencji, która pewnego dnia będzie mogła dorównać człowiekowi. Niektórzy przewidują, że prędzej roboty nauczą się myśleć niż odnajdziemy cywilizację pozaziemską.

Susan Schneider z University of Connecticut jest przekonana, że prędzej czy później ludzkość stworzy niebiologiczne życie. Ma być ono pierwszą inną od człowieka formą inteligencji, z którą będzie można się porozumieć. Schneider uważa, że już za 50 lat sztuczna inteligencja może przewyższyć nas w myśleniu. Ludzkość kontaktując się z syntetycznym życiem, sama się do niego upodobni.

Dzisiaj ludzkość coraz bardziej polega na komputerach, a automatyzacja jest nieodzownym elementem naszego życia. Szczególnie widać to w medycynie, gdzie coraz trudniej obyć się bez implantów, elektrostymulatorów czy protez zwracających utracone zmysły. To początek ery cyborgów.

Stopień zaawansowania dzisiejszych komputerów to zdaniem Schneider znak, że właśnie zmierzamy w kierunku cywilizacji sztucznej inteligencji. Niektórzy ostrzegają, że człowiek w końcu będzie stanowił w niej rolę podrzędną.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: sztuczna inteligencja | cyborgizacja | implanty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje