Poziom wód wzrasta szybciej, niż sądzono

Badania naukowców z Uniwersytetu Harvarda sugerują, że wzrost globalnego poziomu wód w ciągu ostatnich dwudziestu lat przyspieszył znacznie bardziej, niż zakładano – czytamy na łamach serwisu PhysOrg powołującego się na publikację z czasopisma „Nature”.

Naukowcy są przekonani, że wcześniejsze szacunki obejmujące okres od 1900 do 1990 roku były zawyżone nawet o 30 proc., ale wzrost poziomu wód w ciągu ostatnich dwóch dekad następował już bardzo szybko i znacznie przekroczył założenia.

Obliczono kiedyś, że każdego roku - przez cały XX wiek - poziom wód będzie się podnosił o 1,5 do 1,8 mm. Dane jednak zweryfikowano. Okazuje się, że faktyczna wartość w okresie od 1900 do 1990 roku wynosiła 1,2 mm. Z kolei przez ostatnie 20 lat wody mórz i oceanów podnosiły się aż o 3 mm rocznie, co jest zdaniem naukowców poważnym problemem.

Reklama

"Badacze są zdania, że większość pokryw lodowych i lodowców górskich topnieje w wyniku rosnących temperatur. To prowadzi do wzrostu poziomu wód. Rozumienie tego związku jest kluczowe w coraz cieplejszym świecie" - wyjaśnia Carling Hay, jeden z autorów badań.

Problem polega na tym, że wiele szacunków odnoszących się do przyszłości było opartych na błędnych danych z okresu od 1900 do 1990 roku. To oznacza, że rzeczywiste są zupełnie inne i znacznie wyższe, niż się nam wydaje - czytamy na łamach PhysOrg.

Zdaniem autorów badań błędne wyliczenia wzięły się z niewłaściwych technik pomiarowych. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: globalne ocieplenie | poziom wody
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy