Reklama

Potężne działo zamiast odwiertów

Odwierty pochłaniają ogromne ilości pieniędzy i czasu. Hypersciences chce to zmienić i proponuje strzelanie w skorupę Ziemi specjalnymi pociskami, o czym czytamy na łamach serwisu PopSci.

Głęboko pod powierzchnią Ziemi kryją się ogromne pokłady energii, ale dostanie się do nich jest czasochłonne i oznacza wydatek rzędu 5-20 mln dol. w zależności od głębokości odwiertu. Hypersciences zaproponowało rozwiązanie tańsze i dziesięciokrotnie szybsze - ostrzelanie skorupy Ziemi serią pocisków.

Pociski wyposażone w specjalny ścierny rdzeń będą wystrzeliwane z ogromnego działa, które rozpędzi je do 7200 km/h. Opatentowane rozwiązanie zakłada, że pocisk będzie pozbawiony ładunku wybuchowego, ale prezes Hypersciences wyjaśnia, że będzie można go wykorzystać w celu przyspieszenia procesu.

Reklama

Twórcy chwalą się, że ich rozwiązanie ma same zalety. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób technologia będzie działać w praktyce oraz jaki będzie jej wpływ na środowisko czy wody gruntowe.

Departament Energii pokłada ogromne nadzieje w energii geotermalnej. Firma Hypersciences otrzymała nawet milion dolarów na dalsze badania nad swoją technologią. 

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: energia odnawialna | zielona energia | energia geotermalna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje