Policja będzie tworzyć genetyczne portrety pamięciowe

Już wkrótce policja będzie w stanie odtworzyć kształt twarzy podejrzanego, tylko na podstawie pojedynczej cząsteczki DNA.

Międzynarodowy zespół naukowców opracował system, który umożliwi tworzenie portretów pamięciowych przestępców, wykorzystując zebrane z miejsca zbrodni DNA. Nowa technologia pozwoli na zdefiniowanie koloru oczu, włosów, skóry czy kraju pochodzenia przestępcy, dzięki czemu możliwe będzie jego szybsze schwytanie. To jednak nie wszystko - na podstawie materiału genetycznego ma być możliwe stworzenie pełnego portretu pamięciowego kryminalisty.

System nie jest idealny, ale już teraz uzyskuje przyzwoite wyniki - bruneta jest w stanie zidentyfikować w 87,5 proc. przypadków, osobę rudą w 80 proc., szatyna w 78 proc., a blondyna w 69 proc.

- To dopiero początek. Już teraz osiągamy imponujące wyniki, ale wciąż jesteśmy daleko od przewidywania jak wygląda twarz osoby, która zostawiła swoje DNA na miejscu przestępstwa - powiedział Manfred Kayser z Erasmus University Medical Center w Rotterdamie.

Obecna analiza DNA pozwala jedynie na porównanie genów umieszczonych w bazie danych z tymi z miejsca zbrodni, by ujawnić tożsamość już znanego przestępcy. W przyszłości ma być możliwa pełna identyfikacja całkowicie nieznanej funkcjonariuszom policji osoby.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: DNA | przestępcy | policja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy