Pole magnetyczne powstało miliard lat wcześniej niż sądzono?

Pole magnetyczne Ziemi powstało znacznie wcześniej niż uważali naukowcy. Według najnowszych ustaleń, jest ono przynajmniej o 500 mln lat starsze niż dotychczas przewidywano, a niektórzy eksperci skłaniają się ku teorii, że jest ono starsze nawet o miliard lat.

Do najnowszych ustaleń na temat wieku ziemskiej magnetosfery doszła grupa amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Rochester. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie Science. Jak ustalili specjaliści, pole magnetyczne Ziemi pojawiła się co najmniej 4 miliardy lat temu. Początkowo sądzono, że stało się to 3,5 miliarda lat temu, około miliard lat po powstawania naszej planety.
 

Swoje wnioski eksperci potwierdzili wykonując badania orientacji magnetycznej kryształków magnetytu uwięzionego w cyrkoniach odnalezionych w Zachodniej Australii, która ma najstarsze skały na powierzchni Ziemi. Dzięki temu udało się odczytać kilka miliardów ewolucji ziemskiego pola magnetycznego.
 
Gdyby nie magnetyczna osłona, chroniąca przed szkodliwym wiatrem słonecznym, nie doszłoby do narodzin życia biologicznego na naszej planecie. Ziemska magnetosfera chroni naszą planetę przed wiatrem słonecznym, czyli strumieniem zjonizowanych cząstek emitowanych bez przerwy z korony słonecznej. Zapewnia ona ochronę wszelkiego życia. Bez pola magnetycznego nasza planeta wyglądałaby podobnie jak Mars.
 
 Eksperci ustalili, że 4 miliardy lat temu, wiatr słoneczny był znacznie silniejszy niż obecnie, a jego niszczycielskie możliwości były 10 razy większe niż teraz. Gdyby nasza tarcza magnetyczna tego nie przetrwała, to wraz z wyłączeniem wewnętrznego dynama rozproszyłaby się atmosfera ziemska, a znajdujące się na powierzchni ziemi oceany wyparowałyby jak te z Marsa.

Reklama
Zmianynaziemi.pl
Dowiedz się więcej na temat: pole magnetyczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy