Reklama

Pierwszy na świecie superhydrofobowy materiał

Naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia. Stworzono pierwszy na świecie materiał, który może odpychać każdą możliwą ciecz.

Prace nad superhydrofobowymi materiałami trwają od dawna. W ubiegłym roku uczeni z MIT stworzyli tkaninę o niewielkich grzbietach, dzięki którym krople wody odbijają się od niej o 40 proc. szybciej niż w klasycznych materiałach hydrofobowych.

Najnowsze odkrycie, które jest dziełem uczonych z University of California pod kierownictwem Changa-Jin Kima, jest jeszcze skuteczniejsze. Badaczom udało się osiągnąć efekt, w którym to każda ciecz jest odpychana od materiału. Tkanina ma bowiem szpileczki o wielkości ok. 20 mikrometrów, odległość między którymi wynosi 100 mikrometrów. Kropelki płynu nie mogą wcisnąć się między mikroszpilki, przez co są odpychane od materiału.

Wyliczono, że kropla dowolnej cieczy dotyka tylko 5 proc. powierzchni materiału. Wspomnianą technikę zastosowano już na powierzchni szklanej i metalowej. Testy zakończyły się całkowitym sukcesem, a powstałe w ten sposób materiały można określić mianem w pełni wodoodpornych.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: powłoka hydrofobowa | wodoodporny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje