Reklama

ONZ alarmuje: Mamy tylko 12 lat na zahamowanie zmian klimatu

Powołany przez ONZ Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu opublikował raport, w którym wezwał do szybkich, daleko idących i bezprecedensowych zmian we wszystkich aspektach działalności społecznej. Mają one zapobiec niszczycielskim zmianom klimatu.

Raport, który opiera się na ponad 6000 referencjach naukowych, sporządzonych przez 91 autorów z 40 krajów, przedstawia wzrost globalnej temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do poziomu sprzed rewolucji przemysłowej.

Naukowcy twierdzą, że prowadzi on do coraz częstszego występowania ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, wzrostu poziomu mórz, zmniejszania się warstw lodu morskiego w Arktyce oraz wielu innych niekorzystnych zmian w środowisku.

Profesor Ove Heugh-Guldberg z australijskiego Uniwersytetu w Queensland podkreślił, że zmiany klimatyczne już teraz w dużym stopniu oddziałują na ludzi i ekosystemy, a w przyszłości ich negatywny wpływ jeszcze się zwiększy, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki zapobiegawcze.

Reklama

W raporcie poinformowano również, że do 2030 roku, globalna emisja dwutlenku węgla spowodowana przez człowieka będzie musiała spaść aż o 45 proc., jeśli mamy uniknąć najgorszego. Pozostało więc już tylko 12 lat, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom zmiany klimatu.

Zmianynaziemi.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje