Reklama

Ogniste zapadlisko w Chinach wzbudziło zdziwienie specjalistów

W zachodniej części Chin doszło do dziwnego zjawiska. W okolicy Xishan w Ujgurskim Regionie Autonomicznym powstało niezwykłe zapadlisko. Nie wiadomo jak jest głębokie, a jego cechą charakterystyczną jest to, że na powierzchnię wydobywa się ciepło jak z pieca hutniczego.

Eksperci nie byli w stanie powiedzieć jak głębokie jest to zapadlisko, ponieważ przez panującą temperaturę mieli kłopoty z podejściem na odpowiednią odległość. Zdalnie zmierzono, że na głębokości 2 metrów temperatura wynosi aż 792 stopnie Celsjusza. Miejscowi twierdzą, że zanim doszło do pojawienia się ognistego otworu, ziemia w tej okolicy bardzo się nagrzewała.
 
Co ciekawe, okolica, w której doszło do tego zjawiska nie jest znana z aktywności wulkanicznej. Eksperci podejrzewają, że pod ziemią doszło do samozapłonu pokładów węgla i po jakimś czasie płomienie dotarły do powierzchni. Miejscowi geolodzy twierdzą, że fenomen ten jest obserwowany w tej okolicy od kilku dekad.

Reklama

Zdaniem przedstawicieli władz, w latach siedemdziesiątych w tej okolicy znajdowało się kilkanaście małych kopalń pozyskujących węgiel. Prymitywne techniki górnicze często prowadziły do pożarów głęboko pod ziemią. Prawdopodobnie jeden z szybów nie został odpowiednio zabezpieczony i powietrze znalazło drogę pod ziemię powodując z czasem powiększający się pożar. Naukowcy pracują obecnie nad planem ugaszenia tego podziemnego pożaru.

Zmianynaziemi.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje