Ognista tęcza na brytyjskim niebie

Rzadkie zjawisko atmosferyczne znane jako "ognista tęcza" pojawiło się ostatnio na niebie West Yorkshire w Anglii. Co ciekawe, niewiele ma ono wspólnego zarówno z ogniem, jak i tęczą.

Ognista tęcza znana także jako łuk horyzontalny powstaje, gdy Słońce znajduje się wyżej niż 58o nad horyzontem, a jego światło przechodzi przez chmury pierzaste wykonanych z sześciokątnych kryształków lodu, znajdujące się na wysokości ponad 6 km. Światło to załamuje się podobnie jak w pryzmacie - dochodzi do jego rozszczepienia, dając feerię kolorów i wrażenie ognia.

Ponieważ Słońce musi być pod odpowiednim kątem, by niezwykłe kolory były widoczne, ogniste tęcze pojawiają się tylko na poszczególnych wysokościach w określonych porach roku. Częściej pojawiają się w USA, ale także i w Wielkiej Brytanii, np. miastach Ambleside, Normanton czy hrabstwie Kumbria. Największe szanse na obserwacje ognistych tęcz występują w rejonach równikowych, w środku lata.

Reklama

Ale dlaczego ogniste tęcze nie są tak właściwie uznawane za klasyczne tęcze? Ma to związek ze specyficznym sposobem interakcji Słońca z kryształkami lodu w chmurach. Podczas gdy klasyczna tęcza tworzy się dzięki zjawisku załamania (lub zakrzywienia) światła przechodzącego przez kropelki wody, a następnie odbijania w różnych długościach fal, ogniste tęcze powstają dzięki zjawisku dyfrakcji światła.

Co ciekawe, zjawisko ognistej tęczy można obserwować także w Polsce między drugą połową maja a pierwszą połową sierpnia. Wtedy to Słońce wznosi się ponad 55o nad horyzontem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tęcza | Słońce | zjawisko atmosferyczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy