Reklama

Odkryto szczątki ichtiozaura, który był jednym z największych zwierząt w historii Ziemi

Brytyjscy paleontolodzy odkryli fragmenty szczęki ichtiozaura sprzed 180 milionów lat. Jej wielkość wskazuje, że mamy do czynienia z jedną z największych istot w królestwie zwierząt.

Szczątki monstrualnego gada morskiego odkryto na południowo-zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Z wyliczeń naukowców wynika, że miał długość ponad 25 metrów, czyli był jednym z największych zwierząt w dziejach Ziemi. 

Reklama

Za odkrycie odpowiada zespół naukowców pod kierownictwem brytyjskiego paleontologa, Deana Lomaxa, który opisał wszystko w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym PLOS ONE. Co ciekawe, samo znalezisko nie jest wcale nowe. Szczątki tej samicy ichtiozaura znane są od 2010 roku, gdy wykopano je w pobliżu miejscowości Whitby w angielskim hrabstwie North-Yorkshire.

Ichtiozaury były gadami wodnymi, które przez wiele milionów lat dominowały w ziemskich oceanach. Wielkością dorównywały największym obecnie żyjącym ziemskim stworzeniom, płetwalom błękitnym. Zwierzęta te zamieszkiwały oceany przez ponad 150 milionów lat!

Odnalezione w Wielkiej Brytanii szczątki samicy ichtiozaura, która na dodatek prawdopodobnie była ciężarna, są datowane na około 205 milionów lat. Porównując wielkość odlewu kości żuchwy, naukowcy doszli do wniosku, że zwierzę to mogło przekraczać 25 metrów długości, czyli było największym znanym nam przedstawicielem tej grupy i jednocześnie jednym z najbardziej imponujących gigantów, które kiedykolwiek żyły na Ziemi.

Zmianynaziemi.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje