Reklama

Odczepiana kabina pasażerska

Ukraiński inżynier Władimir Tatarenko zaprojektował rozwiązanie, które będzie w stanie uratować życie pasażerów samolotów w razie awarii – czytamy na łamach serwisu LiveLeak.

W przypadku katastrof spowodowanych błędami pilotów niewiele można zrobić. Czasami zdarza się, że zawodzi maszyna. Jeśli nie dzieje się to podczas manewrów startu i lądowania, pilot może podjąć próbę ratowania samolotu. Rozwiązanie ukraińskiego inżyniera zakłada coś innego.

Reklama

Tatarenko wymyślił, że pasażerowie będą podróżowali w specjalnej odczepianej kabinie. W razie kłopotów technicznych uniemożliwiających bezpieczne lądowanie, zostanie ona odłączona od reszty samolotu - jak na załączonych grafikach. Po tym otworzą się spadochrony, dzięki którym element samolotu bezpiecznie opadnie na ziemię. Będzie on wyposażony również w nadmuchiwane pływaki, które nie pozwolą mu zatonąć w razie lądowania na wodzie.

Rozwiązanie jest bardzo przemyślane. Tatarenko pracował nad nim trzy lata i gotowe przedstawił największym na świcie liniom lotniczym, które oczywiście nie wykazały zainteresowania. Powód jest prosty - taka odczepiana kabina oznacza zmniejszenie liczby miejsc i większą masą samego samolotu, a więc mniej zysków i wyższe koszty eksploatacji.

Transport lotniczy jest najbezpieczniejszy na świecie, ale od 2012 roku w katastrofach zginęło ponad 2000 osób - donosi serwis The Sun. 

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: samolot pasażerski | katastrofa lotnicza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje