Nowa egzoplaneta, na której może istnieć życie

Gliese 163c to nowo odkryta planeta, która według astronomów może być najbliższą nam Superziemią. Co więcej, mogą tam panować warunki sprzyjające istnieniu życia.

Gliese 163c jest jedną z dwóch (lub nawet trzech) planet orbitujących wokół gwiazdy Gliese 163 znajdującej się w gwiazdozbiorze Złotej Ryby. Konstelacja ta jest oddalona od Ziemi o ok. 50 lat świetlnych, co w skali astronomicznej nie jest znacznym dystansem.

Planeta Gliese 163c znajduje się na krańcu tzw. strefy zamieszkania, czyli takiej odległości od gwiazdy, która umożliwia istnienie gazowej atmosfery i wody w stanie płynnym.

Nowo zaobserwowany obiekt to planeta kamienna, o masie 7-krotnie większej od Ziemi. Gliese 163c okrąża swoją gwiazdę w 26 dni ziemskich, więc jej orbita jest mniejsza niż naszej planety. Ale na jej powierzchni raczej nie jest za gorąco, bowiem Gliese jest gwiazdą o wiele słabszą od Słońca.

Astronomowie przewidują, że atmosfera Gliese 163c jest 10 razy gęstsza od ziemskiej, a średnia temperatura wynosi 60 stopni Celsjusza. Za wysoka dla człowieka, ale optymalna dla wielu znanych mikroorganizmów.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: planeta | egzoplaneta | Egzoplaneta | życie pozaziemskie | astronomowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy