Reklama

Niezwykłe odkrycie - prąd z dwóch kropli wody

Naukowcy odkryli, że opuszczając powierzchnie hydrofobowe, woda może przenosić ładunek elektryczny. To odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych metod pozyskiwania energii.

Gdy cząsteczki wody zetkną się z hydrofobową powierzchnią, ślizgają się po niej. Ale zespół naukowców z MIT zauważył, że gdy na warstwę metalu nałoży się hydrofobową substancję to dwie krople wody, które połączyły się na tej powierzchni, zostają wystrzelone w powietrze.

Dzieje się tak, gdyż powierzchnia ich styku jest mniejsza niż powierzchnia kontaktu pojedynczych kropli z podłożem. W trakcie procesu zmniejszeniu ulega energia potrzebna do utrzymania napięcia powierzchniowego. Nadmiar energii jest zamieniany na energię kinetyczną, co wystrzela kroplę.

Nenand Milijkovic i Evelyn Wang z MIT przyjrzeli się temu zjawisku jeszcze bliżej. Przeprowadzone przez nich badania z użyciem szybkiej kamery ujawniły, że w połowie skoku krople odpychają się od siebie. Okazało się, że gdy substancja hydrofobowa wchodzi w kontakt z kroplami, generowane są ładunki dodatnie i ujemne. Gdy krople łączą się i podskakują, dzieje się to tak szybko, że ładunki rozdzielają się.

Zaobserwowane zjawisko można najprawdopodobniej wykorzystać do produkcji energii. Wystarczy umieścić blisko siebie dwie metalowe płyty - jedna z nich będzie wysyłać krople wody, a druga je odbierać, co będzie skutkowało powstawaniem napięcia elektrycznego.

Naukowcy wierzą, że to zjawisko można będzie wykorzystać do ulepszenia istniejących już elektrowni wodnych.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: energia | elektrownia wodna | woda | krople | powłoka hydrofobowa | energetyka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje