Naukowcy stworzyli pierwszy na świecie biokomputer

Biolodzy wyodrębnili kilka szczepów mikroorganizmów, które razem mogą kontrolować inne bakterie. W przyszłości odkrycie to pozwoli na budowanie maszyn liczących opierających się na biologicznych "tranzystorach".

Uczeni z Rice University zdołali stworzyć żywy układ złożony z kilku rodzajów bakterii, które wpływały na siebie wymuszając określone zmiany. Jest to zatem biologiczny ekwiwalent tego, co w świecie elektroniki nazywany komputerem.

Inspiracją dla biokomputera stało się zaobserwowane już dawno współdziałanie bakterii w ludzkim żołądku. Naukowcy odtworzyli procesy interakcji prymitywnych mikroorganizmów zmuszając je do działania w kontrolowany sposób. System, w którym współpracują trzy rodzaje drobnoustrojów funkcjonuje bardzo podobnie do układu binarnego, który jest stosowany w mikroprocesorach.

Reklama

W swoich eksperymentach biolodzy użyli dwóch genetycznie modyfikowanych szczepów bakterii E. coli. Dzięki stymulacji bakterie te wytwarzają cząsteczki sygnałowe, które włączają lub wyłączają geny w trzecim szczepie bakterii. Co ciekawe, wszystkie trzy szczepy są połączone w ramach jednej próbówki, co stwarza możliwość budowy w przyszłości specjalnych biologicznych modułów obliczeniowych.

Zmianynaziemi.pl
Dowiedz się więcej na temat: komputery | bakterie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy