Naukowcy rozszczepili wodę przy użyciu światła

W świecie przyszłości być może wszyscy będziemy podróżować pojazdami na wodę, znacznie tańszymi od tych na paliwa kopalne. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali technikę, która przybliża ludzkość do tego momentu.

Urządzenie stworzone przez zespół naukowców Michaela Kenney'a zbudowane jest z krzemowych elektrod pokrytych 2-nanometrową warstwą niklu, umieszczonych w roztworze wody i boranu potasu. Po skierowaniu na elektrody światła słonecznego, woda jest rozbijana na tlen i wodór. Tlen zostaje uwolniony do atmosfery, a wodór jest wykorzystywany w napędzie samochodu do generowania elektryczności.

W nowym urządzeniu wykorzystywane są powszechnie stosowane w przemyśle rozwiązania, a ponadto jest ono odporne na korozję, która do tej pory była głównym problemem przy rozbijaniu wody. Elektrody są odpowiednio chronione przez atomy niklu, które są również katalizatorem reakcji.

Zaproponowana technika może także być wykorzystana do ulepszenia już istniejących elektrowni słonecznych. Wodór będzie w służył do przechowywania energii ze Słońca, gdy nie będzie ono świeciło.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: elektrownie | woda | elektrody | wodór
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy