Nadchodzi erupcja kompleksu wulkanów oddalonych o 20 km od Rzymu

We Włoszech można znaleźć jedne z najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie, ale do niedawna Rzym był uważany za stosunkowo bezpieczne miejsce. To już nieaktualne. Najnowsze badania wskazują, że Góry Albańskie, kompleks wulkaniczny oddalony o zaledwie 20 km od Rzymu, budzi się do życia.

Góry Albańskie (wł. Colli Albani) rozciągają się na Kampanię Rzymską (obszar nizinny w centralnych Włoszech), gdzie znajduje się grupa wygasłych wulkanów. Położone są ok. 20 km na południowy wschód od Rzymu i ok. 24 km na północ od Anzio. W miejscach dwóch kalder znajdują się jeziora wulkaniczne Albano i Nemi.

Przez ostatnią dekadę zespół naukowców z Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia obserwował Góry Albańskie i wyciągnął wnioski, że ten kompleks wulkaniczny nie powinien być uważany za wymarły. Bardziej prawdopodobne, że znajduje się w stanie uśpienia, przygotowując się na kolejną erupcję. Ponieważ Góry Albańskie urosły w ciągu ostatnich 200 tys. lat o ok. 50 m, może wskazywać to na fakt, że magma powoli łączy się pod powierzchnią ziemi.

Co więcej, seria trzęsień ziemi w latach 90. ubiegłego wieku, nagłe wycieki dwutlenku węgla oraz fakt, że powierzchnia ziemi Gór Albańskich nadal rośnie ok. 2 mm rocznie, wskazuje na zbliżającą się erupcję. Kluczowym pytaniem jest więc, kiedy dokładnie możemy spodziewać się wybuchu?

Dane geologiczne wskazują, że pasmo wulkaniczne Gór Albańskich uaktywnia się co 38-41 tys. lat. Ostatnia znacząca erupcja miała miejsce 36 tys. lat temu, co może sugerować, że będziemy bezpieczni jeszcze przez minimum 2000 lat. Ale
patrząc na ostatnie 100 tys. lat działalności wulkanicznej Gór Albańskich, nawroty erupcji występują co 31 tys. lat. W tym przypadku, erupcja spóźnia się o jakieś 5000 lat. Możemy być niemal pewni, że do kolejnego wybuchu nastąpi w ciągu najbliższych 1000 lat.

Naukowcy uspokajają wszystkich mieszkańców Rzymu. Nawet w przypadku erupcji kaldery wulkanicznej Gór Albańskich, nie dojdzie do zniszczenia Wiecznego Miasta. Najbardziej burzliwy okres życia wulkany Gór Albańskich mają za sobą. Intensywność erupcji Gór Albańskich spadła w ciągu ostatnich pół miliona lat.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wulkany | wulkanologia | Rzym
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy