Reklama

Nadchodzi bezpieczniejsze promieniowanie rentgenowskie

​Technologia emisji promieni rentgenowskich nie zmieniła się od ponad 100 lat, ale wymaga modernizacji. Już wkrótce na rynku mogą pojawić się zupełnie nowe aparaty RTG, skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla pacjentów.

Zespół uczonych z MIT przeprowadził teoretyczne obliczenia, a następnie za pomocą symulacji komputerowej udowodnił, że arkusza grafenu oświetlony laserem emituje plazmony (kwanty oscylacji plazmy). Cząstki te są z kolei zdolne do generowania impulsów promieniowania o różnej długości fali - od podczerwonego po rentgenowskie. Są one niezwykle spójne, przez co przypominają impulsy laserowe.

Takie skupienie wiązki promieniowania oznacza mniejszą dawkę, na którą narażony jest pacjent i mniejsze ryzyko uszkodzenia sąsiadujących tkanek. Uzyskanie spójnego strumienia promieni X jest dziś szczególnie trudne, co tylko potwierdza ważkość dokonania badaczy MIT.

Póki co, możliwość generowania spójnej wiązki promieniowania rentgenowskiego została przewidziana teoretycznie i potwierdzona przy użyciu symulacji. Teraz fizycy chcą pójść krok dalej.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: fizyka | promieniowanie rentgenowskie | rtg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje