Reklama

Na Ziemi nie ma już dziewiczych miejsc

Najnowsze badania dowodzą, że na Ziemi nie istnieją już żadne dziewicze miejsca niedotknięte ludzką aktywnością. I prawdopodobnie jest tak już od 1000 lat.

Zespół uczonych z Uniwersytetu Oksfordzkiego pod kierownictwem Nicole Boivin przeanalizował 30 lat badań archeologicznych i porównał starożytne DNA organizmów żywych z modelami statystycznymi. Ich wniosek jest taki, że wpływ ludzkości na planecie nie ogranicza się do zmian technologicznych i społecznych wynikających z rewolucji przemysłowej, ale był także obserwowany przez wiele tysięcy lat.

Naukowcy przekonują, że najbardziej widocznym przykładem działalności człowieka jest znaczne zmniejszenie megafauny, które miało miejsce 50-10 tys. lat temu. Pojawienie się rolnictwa i wprowadzenie jeszcze większych ewolucyjnych nacisków na rośliny i zwierzęta, tworzące "bezprecedensowe i trwałe czynniki dystrybucji gatunków".

Kolonizacja wysp i wprowadzenie zwierząt hodowlanych miały wpływ na każdą część naszej planety.

- Dowody archeologiczne są kluczem do identyfikacji i zrozumienia głębokiej historii ludzkich wpływów. Jeżeli chcemy zwiększyć naszą wiedzą o tym, jak zarządzać środowiskiem naturalnym i chronić gatunki dzisiaj, powinniśmy zastanowić się nad wyglądem Ziemi zanim jeszcze się na niej pojawiliśmy. Zamiast niemożliwego powrotu do dziewiczych warunków, powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić utrzymanie dóbr ekologicznych. Takie działania muszą uwzględniać potrzeby wszystkich zainteresowanych stron - powiedziała Boivin.

"Stan pierwotny" Ziemi to coś, co nie istnieje od tysięcy lat. Zamiast próbować go osiągnąć, powinniśmy chronić to, co mamy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje