Mikrograwitacja przyspiesza wzrost bakterii

W warunkach mikrograwitacji niektóre rodzaje bakterii mogą mutować, by szybciej wzrastać. To złe informacje dla naszych marzeń o kosmicznej turystyce.

Nie ma pewności, dlaczego niektóre rodzaje bakterii odpowiadają tak pozytywnie na warunki mikrograwitacji. Naukowcy z Uniwersytetu w Houston monitorowali bakterie Escherichia coli przez 1000 generacji w warunkach stymulowanej mikrograwitacji. Okazało się, że kolonia wzrasta znacznie szybciej w porównaniu do tradycyjnych warunków.

Okazało się, że bakterie E.coli przeszły co najmniej 16 różnych mutacji genetycznych wpływających na szybkość wzrostu indywidualnych osobników i całej grupy. To doprowadziło do 3-krotnego wzrostu kolonii w porównaniu do niezmodyfikowanych E.coli.

Co ciekawe, nawet gdy bakterie hodowane w mikrograwitacji na pewnym etapie przeniesiono do normalnych warunków, zachowały one 72-procentowy wzrost. Wskazuje to, że niektóre zmiany spowodowane przez mikrograwitacje mogą być trwałe.

- W rzeczywistości widzimy prawdziwe zmiany genomowe - trwałe zmiany. Teraz musimy dokładnie zrozumieć, co te zmiany robią - powiedział George Fox w Uniwersytetu w Houston.

Najnowsze badania potwierdzają wcześniejsze doniesienia, które sugerowały, że bakterie mogą łatwiej reprodukować się w kosmosie. Niektóre szczepy rosną nawet o 60 proc. szybciej w warunkach mikrograwitacji. Astronauci na pokładzie ISS muszą regularnie walczyć z bakteriami gromadzącymi się na różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych.

Badania amerykańskich uczonych pomogą zrozumieć, jak lepiej zabezpieczyć sprzęty i ludzi przed wpływem zmodyfikowanych kosmicznie bakterii.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bakterie | Kosmos | kosmiczna turystyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy