Reklama

Małpy z Fukushimy odczuwają już skutki promieniowania?

Małpy z okolic elektrowni jądrowej w Fukushimie mają mniej elementów morfotycznych krwi w porównaniu do zwierząt zamieszkujących rejony niedotknięte promieniowaniem – czytamy na łamach serwisu PhysOrg powołującego się na publikację z „Nature Scientific Reports”.

Japońscy naukowcy porównali poziom czerwonych i białych krwinek u makaków zamieszkujących zalesioną okolicę elektrowni w Fukushimie oraz ich kuzynów z oddalonego o 400 km Półwyspu Shimokita. Okazało się, że te pierwsze miały wyraźnie mniej wspomnianych elementów morfotycznych krwi.

Reklama

Badanie miało sprawdzić skutki, jakie na zdrowie zwierząt mogła wywrzeć awaria elektrowni z marca 2011 roku. W ten sposób można pokusić się o określenie wpływu promieniowania także na ludzi. Badacze przyznają jednak, że ekspozycja na promieniowanie mogła wpłynąć na obniżenie poziomu białych i czerwonych krwinek, ale wciąż nie potrafią tego udowodnić.

Nie wszyscy zgadzają się z wnioskami wysnutymi przez japoński zespół. Profesor Jim Smith z Uniwersytetu w Portsmouth wątpi, czy skażenie mogło przyczynić się do obniżenia poziomu krwinek u badanych makaków.

Dowiedz się więcej na temat: Fukushima | awaria elektrowni atomowej

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje