Reklama

Lodowce Azji topnieją - miliard ludzi jest zagrożonych

Z powodu zmian klimatycznych lodowce Azji stopniowo maleją. Co trzeci z nich zniknie do 2100 r., nawet jeżeli globalna średnia temperatur nie wzrośnie więcej niż o 1,5 stopnia Celsjusza.

Symulacje wykazały, że do 2100 r. światowe średnie temperatur nie wzrosną więcej niż o 2oC. W przypadku, gdyby wzrosła o 3,5oC doszłoby do stopienia 49 proc. lodowców, a przypadku podwyższenia temperatur o 6oC zniknęłoby aż 65 proc. lodowców Azji.

Lodowce Azji stanowią trzecie co do wielkości złoża lodu i śniegu (po Arktyce i Antarktyce), a także zawierają wiele dużych rzek, takich jak Ganges, Indus, Rupal i Brahmaputra. Wiele z nich znajduje się na niskich szerokościach geograficznych i występują tylko na wysokościach ok. 5500 m n.p.m. Niestety, wzrost średnich temperatur zmniejsza trwałość dotychczasowej granicy zimna, więc widać już pierwsze oznaki topnienia.

Topnienie azjatyckich lodowców powoduje zmianę dystrybucji wód w powiązanych z nimi rzekach. To z kolei może doprowadzić do zmian w rolnictwie, rybołówstwie i energetyce. Dojdzie nie tylko do katastrofalnych powodzi w miesiącach letnich, ale także niedoboru wody.

Reklama

Sam Ganges jest źródłem życia dla około miliarda ludzi, którzy są bezpośrednio zagrożeni zmianami klimatycznymi.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje