Łazik Curiosity przygotowuje się do wiercenia

​Łazik Mars Science Laboratory dokonał pierwszego usunięcia pyłu z powierzchni skały. Jest to etap przygotowań do pierwszego wiercenia skały.

Od grudnia zeszłego roku łazik Mars Science Laboratory (MSL) "Curiosity" przebywa w obszarze Glenelg, który jest celem pośrednim misji. Aktualnie łazik znajduje się wewnątrz rejonu o nazwie Yellowknife Bay, który jest częścią Glenelg.

To właśnie wewnątrz Yellowknife Bay nastąpił wybór pierwszej skały marsjańskiej, na której dokonano usunięcia pyłu. Skała nosi nazwę "Ekwir_1".

Wybór pierwszej skały do usunięcia pyłu miał przede wszystkim znaczenie demonstracyjne. Inżynierowie chcieli się upewnić, że instrument o nazwie Dust Removal Tool działa prawidłowo i jednocześnie test nie uszkodzi tego urządzenia. Dlatego też wybrano skałę, która ma płaską powierzchnię, jest pozbawiona ostrych krawędzi i pokryta pyłem.

Oczyszczanie z pyłu pozwoli na wykonanie kilku zaawansowanych badań skał. W najbliższych tygodniach powinno dojść do pierwszego wiercenia skały przez łazik MSL, choć nie wiadomo w tej chwili czy będzie to "Ekwir_1".

Reklama

Źródło informacji (NASA, JPL)

Krzysztof Kanawka

Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Mars | Curiosity | łazik Curiosity | misja na marsa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje