Jezioro w Iranie zmieniło kolor na czerwony!

W ciągu ostatnich kilku tygodni irańskie jezioro Urmia zmieniło kolor z zielonego na czerwony. Czym to zjawisko jest spowodowane?

Aparat Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) umieszczony na satelicie NASA Aqua zaobserwował zmianę koloru jeziora Urmia w ciągu kilku miesięcy. Na zdjęciu wykonanym 23 kwietnia woda w jeziorze jest zielona, podczas gdy 18 lipca ma już kolor czerwony. Jest to konsekwencja wzrostu zasolenia jeziora, co potwierdza kolor linii brzegowej (na zdjęciu z lipca). Więcej soli przekłada się na rozwój mikroorganizmów, które powodują zmianę koloru wody.

Zmiany koloru jeziora stały się powszechne wiosną i wczesnym latem ze względu na sezonowość opadów i zmiany klimatyczne. Wiosna to najbardziej mokry okres w roku w północnym Iranie, z opadami osiągającymi apogeum zwykle w kwietniu. Śnieg pokrywający pobliskie góry również topi się na wiosnę. Intensywne opady atmosferyczne oraz topiący się śnieg sprawiają, że w jeziorze Urmia w kwietniu i maju pojawia się świeża woda. W lipcu napływ świeżej wody jest hamowany, a poziom jeziora zaczyna spadać.

Reklama

Wzrost zasolenia wody sprzyjaj rozwojowi przeróżnych mikroorganizmów. Naukowcy wciąż nie mają pewności, które z nich odpowiadają za tegoroczną zmianę koloru, ale najprawdopodobniej są to algi z rodziny Dunaliella oraz oraz bakterii Halobacteriaceae.

- Wcześniejsze badania wykazały, że to Dunaliella salina odpowiada za zaczerwienienie jeziora Urmia. W środowisku morskim, Dunaliella salina nadaje wodzie kolor zielony, jednak w warunkach dużego zasolenia i intensywności światła, algi produkują duże ilości chroniących komórki karotenoidów, które mają barwę czerwoną - powiedział Mohammad Tourian z Uniwersytetu w Stuttgarcie.

Inni naukowcy podkreślają rolę bakterii Halobacteriaceae, które pojawiają się w wodzie nasyconej solą. Te bakterie uwalniają czerwony pigment o nazwie bakteriorodopsyna, który pochłania światło i przekształca je w energię dla bakterii. Kiedy populacja bakterii jest duża, mogą one zabarwiać zbiorniki wodne.

Proces zmiany koloru jest tymczasowy i za jakiś czas wróci do naturalnego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jezioro | Iran | bakterie | algi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy