Reklama

​Jak technologie mogą nam pomóc w walce ze smogiem?

Skoro tak ciężko zlikwidować przyczyny zatruwania powietrza, trzeba przynajmniej uchronić się przed skutkami tej katastrofy. Polska wciąż nie może poradzić sobie ze smogiem, dlatego szukamy najlepszych sposobów na to, by mimo wszystko oddychać czystym powietrzem. Z pomocą przychodzą nam twórcy innowacyjnych technologii.

Działająca przy ONZ Światowa Organizacja Turystyki zapowiedziała, że zamierza włączyć stan powietrza do czynników wpływających na atrakcyjność danego kraju. To dla nas bardzo złe wieści, ponieważ możemy spaść nawet o kilkanaście miejsc. Powód jest oczywisty. Polska w rankingach czystości powietrza w Europie wciąż znajduje się na szarym końcu. Również opublikowany na początku 2018 roku raport Indeksu Efektywności Działań na Rzecz Środowiska jest wobec nas bezwzględny - przyznano nam niechlubne 50. miejsce na świecie. Póki Polacy ogrzewają domy węglem i drewnem, trudno liczyć, że smogu się pozbędziemy. Tymczasem zanieczyszczone powietrze zagraża nie tylko turystom, ale przede wszystkim mieszkańcom kraju nad Wisłą, którzy skazani są na oddychanie nim każdego dnia. Pora więc wziąć sprawy w swoje ręce.

Reklama

Smogathon


Od 2015 roku Kraków organizuje Smogathon, czyli 24-godzinny intelektualny maraton. Programiści, technolodzy, lekarze, fizycy, chemicy i specjaliści z wielu innych branż mają szansę stworzyć innowacyjny wynalazek, który nam wszystkim pomoże w walce ze smogiem. Podczas ostatniej edycji powstało parę interesujących urządzeń. Jeden z zespołów zaproponował poduszkę dla dzieci, która oczyszcza powietrze wokół głowy leżącego. Zwyciężył jednak projekt start-upu z Doliny Krzemowej, który zaproponował panel przypominający obraz artystyczny. Ma on jednak funkcję nie tylko estetyczną, ale również praktyczną - z dwutlenku węgla produkuje tlen, wypełniając pomieszczenie świeżym powietrzem.

Oczyszczacz do mieszkania

Na szczęście nie trzeba czekać, aż wynalazki zaproponowane podczas Smogathonu zostaną wyprodukowane i wejdą do regularnej sprzedaży, ponieważ na rynku już od paru lat istnieją skuteczne urządzenia do oczyszczania powietrza. Jak wybrać dobry sprzęt? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na współczynnik CADR oznaczający skuteczności filtrowania. Ten parametr wskazuje użytkownikowi, ile czystego powietrza trafia w ciągu jednej godziny do pomieszczenia. Optymalnie powietrze powinno zostać przefiltrowane cztery razy. I to nie przez jeden filtr, a najlepiej trzy. Nowoczesne oczyszczacze, takie jak Philips Air, mają wbudowane filtry wstępne usuwające większe zanieczyszczenia, pochłaniające związki lotne filtry węglowe oraz radzące sobie nawet z mikroskopijnymi cząsteczkami PM2,5 filtry HEPA. Urządzenie powinno również samo monitorować stan powietrza i włączać się, gdy jego jakość ulega pogorszeniu oraz informować o konieczności wymiany filtrów. Urządzenie Philips Air ma na przykład czujnik Aera Sense - najlepszy w swojej klasie, porównywany do tych, jakie są umieszczane w profesjonalnych rozwiązaniach.

Maska antysmogowa

85-90 proc. naszego czasu spędzamy w pomieszczeniach, jednak na zewnątrz również powinniśmy się chronić przed zanieczyszczeniami, szczególnie gdy jesteśmy mieszkańcami dużych miast i na co dzień chodzimy wzdłuż ruchliwych jezdni. Stosowanie maski antysmogowej nikogo już na ulicach aglomeracji nie dziwi. Takie rozwiązanie problemu, pod warunkiem odpowiedniego dopasowania maski do twarzy i regularnej wymiany wkładów, zazwyczaj wystarcza. Nie jest to jednak idealne wyjście, gdyż użytkownicy często skarżą się na problemy z oddychaniem. Rzeczywiście powietrze przechodzi przez filtr dość opornie.

Obręcz filtrująca

Najnowszym sposobem oczyszczania powietrza na otwartych przestrzeniach jest specjalna obręcz nakładana na ramiona. Urządzenie waży zaledwie 230 g, jest więc ledwo wyczuwalne. Mimo to działa z dużą mocą. Chodzi bez przerwy przez 13 godzin, oczyszczając powietrze w promieniu 30 cm od twarzy. Podobnie jak oczyszczacz domowy, filtruje powietrze wieloetapowo. Za pomocą generatora jonów ujemnych dodatkowo obręcz sterylizuje powietrze, zabijając wirusy i bakterie. Zapewnia lepsze samopoczucie, poprawia komfort życia, filtruje powietrze, chroni przed chorobami i alergenami - czyżby to urządzenie miało stać się kolejnym hitem po maskach antysmogowych?

Czy kiedykolwiek uda nam się przywrócić czystość powietrza? Niewykluczone, choć ten proces może potrwać jeszcze kilka, a nawet kilkanaście lat. Dlatego póki skazani jesteśmy na wdychanie toksycznych substancji, warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które oferuje nam rynek technologiczny.

Materiał powstał przy współpracy z marką Philips.

Czytaj więcej!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje