Jak ludzki mózg zareagowałby na teleportację?

Co prawda ludzkość jest wciąż bardzo daleko od wykorzystania teleportacji, lecz jeśli rzeczywiście będziemy mogli kiedyś skorzystać z takiej technologii, nauka musi dowiedzieć się, jaki będzie jej wpływ na samego człowieka. Neurobiolodzy z Uniwersytetu w Kalifornii w Davis postanowili zbadać, jak na teleportację zareagowałby nasz mózg.

Najlepszą metodą byłoby oczywiście poszukanie ochotników i umieszczenie ich w maszynie, która teleportowałaby ich w zupełnie inne miejsce. Niestety, nie posiadamy jeszcze takich urządzeń, dlatego naukowcy postanowili stworzyć symulację komputerową. Przeprowadzone eksperymenty dały interesujące wyniki.

W badaniu wzięły udział trzy osoby chore na epilepsję. Neurobiolodzy wszczepili im do hipokampu elektrody, co pozwoliło zaobserwować aktywność neurologiczną zachodzącą głęboko w mózgu, związaną z nawigacją i pamięcią. Każdy uczestnik zaczynał w samym środku wirtualnego miasta, a na końcu każdej jego uliczki znajdował się sklep.
 
Osoby biorące udział w badaniu miały dotrzeć do konkretnego sklepu, po czym wejść do pobliskiego teleportu, dzięki któremu znów znalazły się w samym centrum miasta. Jednak w momencie teleportowania pojawiał się czarny ekran. Wyglądało to dokładnie tak jak na poniższym nagraniu.

Reklama

Czarny ekran ma kluczowe znaczenie w całym eksperymencie. Na podstawie obserwacji aktywności neurologicznej w hipokampie podczas symulowanych teleportacji stwierdzono, że aktywność ta nie ma najwyraźniej nic wspólnego z bodźcami sensorycznymi. Nasza nawigacja - tzw. GPS mózgu - funkcjonuje nawet, gdy jesteśmy pozbawieni nowych informacji na temat naszego otoczenia. Mózg zaczyna wtedy polegać na sygnałach związanych z pamięcią i nadal aktualizuje swoją pozycję w przestrzeni.

Co ciekawe, nasz biologiczny komputer potrafi również rozróżnić czy odległość jaką pokonano dzięki teleportacji jest większa czy mniejsza. Można zatem stwierdzić że mózg prawdopodobnie nie będzie miał problemów z teleportacją. Przy okazji, eksperyment zrodził intrygujące pytania, które przynajmniej w najbliższej przyszłości pozostaną bez odpowiedzi.

Tylkonauka.pl
Dowiedz się więcej na temat: teleportacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy