Reklama

Ekwador stracił swojego satelitę?

Wiele wskazuje na to, że doszło do kolizji pierwszego ekwadorskiego satelity ze starym górnym stopniem rakiety. Satelita prawdopodobnie został utracony.

Satelita NEE-01 Pegaso został wystrzelony na orbitę 26 kwietnia tego roku jako dodatkowy ładunek na pokładzie chińskiej rakiety CZ-2D. NEE-01 został umieszczony na orbicie o wysokości 650x654 km. Jest to pierwszy satelita Ekwadoru, zbudowany wg standardu CubeSat 1U.

Przez pierwsze tygodnie trwały sesje łączności pomiędzy NEE-01, który przesłał także obrazy z orbity. Satelita działał prawidłowo.

Dwudziestego drugiego maja doszło do zderzenia tego satelity ze starym, zużytym górnym stopniem rosyjskiej rakiety. Z dostępnych informacji wynika, że ten stary stopień już wcześniej doznał fragmentacji na kilka szczątków, a NEE-01 mógł uderzyć w odłamek będący częścią zbiornika paliwa. Od tego czasu brak komunikacji z satelitą. Prawdopodobnie pierwszy satelita Ekwadoru został utracony. Inne satelity wyniesione na pokładzie rakiety CZ-2D nie doznały uszkodzeń.

W ciągu najbliższych kilku dni można się spodziewać dodatkowych informacji na temat stanu satelity NEE-01 Pegaso. Możliwe, że wówczas pojawi się więcej informacji na temat przebiegu tego zdarzenia oraz ilości nowo utworzonych odłamków.

Jest to już drugie utracenie satelity w tym roku wskutek zderzenia z "kosmicznym śmieciem". Pod koniec stycznia 2013 doszło do uszkodzenia małego pasywnego rosyjskiego satelity BLITS. Dokładne okoliczności tego zdarzenia nie są znane - prawdopodobnie doszło do zderzenia z małym, niewykrytym wcześniej odłamkiem.

Krzysztof Kanawka

Reklama

Źródło informacji

Kosmonauta
Dowiedz się więcej na temat: badania kosmosu | satelita | Ekwador

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje