Reklama

Drewniane baterie idealne dla światowej energetyki

Naukowcy pracują nad bateriami z drewna pokrytego cyną. Technologia ta może niebawem całkowicie odmienić oblicze globalnej energetyki.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Maryland wpadł na pomysł stworzenia baterii z nietypowych materiałów, m.in. z drewna. Do stworzenia nowatorskich baterii użyto składników aż 1000 razy cieńszych od kartki papieru.

Drewniana bateria ma być przykładem, że nawet tak nietypowy przedmiot może zostać wytworzony w ekologicznych warunkach. Co równie istotne, wpłynie także na mniejszy koszt produkcji i finalną cenę baterii.

Jak zbudowana jest drewniana bateria? Zamiast nieprzyjaznego środowisku litu użyto sodu. Nie ma on tak dobrych właściwości przechowywania energii jak lit, przez co nie znajdzie zastosowania w bateriach używanych w tabletach czy telefonach komórkowych. Wykorzystując sód można jednak magazynować większe zasoby energii jednorazowo, np. w panelach słonecznych.

Reklama

Biorący udział w eksperymencie, Liangbing Hu i Teng Li odkryli, że włókna drzewne są na tyle elastyczne, by sodowo-jonowa bateria spokojnie wytrzymała ponad 400 cykli ładowania. Naukowcy twierdzą, że drewno bardzo dobrze sprawdza się do przechowywania ciekłych elektrolitów.Dowiedz się więcej na temat: baterie | drewno | energia | sód | akumulator

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje