Do 2018 r. cała holenderska kolej ma być zasilana energią wiatrową

​Odnawialne źródła energii nabierają coraz większego znaczenia na całym świecie. Do 2018 r. w Holandii cała sieć kolejowa ma być zasilana prądem pozyskanym z energii wiatru.

Holandia od dłuższego czasu stawia na odnawialne źródła energii - już teraz jest nią zasilana połowa tamtejszej sieci kolejowej, czyli 2890 km trakcji. Holenderska firma energetyczna Eneco we współpracy z grupą VIXENS zajmującą się kolejami, chce do 2018 r. podłączyć do odnawialnych źródeł energii cały kraj.

W ramach podpisanej umowy, firma Eneco zobowiązała się do dostarczenia do 2018 r. 1,4 TWh (terawatogodzin) energii wiatrowej. Całość nie będzie jednak pochodziła z krajowej produkcji. Połowa ma być importowana, głównie ze Skandynawii. Planuje się także wybudowanie specjalnych kolejowych farm wiatrowych, dzięki czemu większe zapotrzebowanie na zieloną energię nie poskutkuje wzrostem jej cen.

W Holandii koleją rocznie jeździ ponad 1,2 mln osób. Być może nowa forma energii doprowadzi do jeszcze większego zainteresowania tą formą transportu pozostałych 13,8 mln Holendrów.

Dowiedz się więcej na temat: zielona energia | kolej | energia wiatrowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje